Mesajı Okuyun
Old 16-05-2008, 14:44   #19
madagaskar

Merhabalar,

Özür dileyerek soruyorum ,Nizam İpekçi avukat mıdır ?
Avukat ise, Barolar Birliği'nin internet sitesindeki "avukat arama" sonucunda ismi neden çıkmamaktadır ?
...değilse, kitaplarında isminin önünde neden Av. ünvanı vardır. ?

Alıntı:
Av. Nizam İpekçinin Açıklamalı-içtihatlı Uygulama örnekliİcra iflas Kanunu Tatbiki Şerhi Cilt 1 madde 1-370 arası adlı kitabın 386. sayfasında 6 aylıık süre şu şekilde açıklanmıştır.
yasada açıkça yer almamış olmasına rağmen TTK 726/1 BK 130 hükümlerince çeke ilişki,n icra takibi son üsül işleminden itibaren 6 ay geçmekle zamanaşımına uğrar. Fiili olarak ibraz süresinden başlayarak 6 ay içinde takibe geçilmesi gerekir. 6 aylık süre devam eden takipler açısından da uygulanır. denmektedir.

Alıntı:
Oysa ben bu sebeple ve 6 ay geçmekle dosyanın muameleden kaldırılamayacağı kanaatindeyim . Zira Nizam İpekçinin bahsettiği süre zamanaşımı süresidir. Ve satış istemek süresi açısından uygulanamaz .

Alıntı:
Av.Nizam İpekçinin kitabında alıntı olarak yaptığınız parağrafı inceledim. Daha öncede bende aynı kitabı incelediğimde rastlamıştım. Ancak tatmin etmedi, zira bugörüşe sahip ağırlıklı İstanbul İcra dairelerinin bir kısmında böyle bir uygulamanın mevcudiyetini öğrendim. Bu hususta Yargıtay kararına rastlamadım. Meraklı olmam nedeniyle yaptığım araştırmada ve uygulayanların beyanlarına göre mahkemeden verilmiş bir karar mevcudiyetinden bahsedilmektedir. Ancak bu karar yargııtay safhasında geçmemiştir. Zira dediğim gibi bu uygulamayı teyit edecek ne bir Yargıtay kararı nede Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelge veya mütalaaya rastlamadım

Alıntı:
Av.Nizam İpekçi’yle görev yaptığım ilde tanışma fırsatı buldum, kitap yazacağından dolayı icra ile ilgili bazı görüşlerimizin veya belgelerin olup olmadığı hususunda konuşmalarımız oldu. Büyük ihtimallede Av.Nizam İpekçi bu husustaki düşüncelerinide İstanbuldaki uygulamalara dayandırmıştır.

Saygılarımla arz ederim.