Mesajı Okuyun
Old 04-10-2011, 18:01   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,ben başıma gelen bir olayı sizinle npaylaşmak istiyorum.E-mailime gelen bir maille kilo verdirici ve aynı zamanda bağırsak sistemini düzenleyici olan bir bitkisel ürünğ kullanmaya başladım. Maildeki açıklamada Tarım Bakanlığı onaylı ve yüzde yüz doğal ürün olarak lanse edilmiş ve hiçbir yan etkisi yoktur denilmiş.
Ürünü kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 ay olmuştu ki , bir gün aniden midemde bir ağrı hissettim çok önemli olmadığını düşünerek o gün bir mide ilacı aldım ve ağrım geçti. Ertesi gün tekrar midem ağrımaya başladı ben yine aynı mide ilacını aldım ama ağrı geçmedi 2 saat sonra bir ilaç daha aldım yine geçmedi. Akşama doğru kusma ve mide bulantısı başladı. Ben o akşam G.acile gittim. Benden kan aldılar serum takıldı bir ağrı kesici yapıldı ve ağrım dindi. Eve geldikten sonra gece acil doktoru bizi aradı ve karaciğer enzimlerimde anormal bir artış olduğunu ve hemen yarın sabah Gastro bölümüne gitmemizi söyledi. Ertesi gün biz hastaneye tekrar gittik. Doktor kan aldırmamı istedi değerleri kontrol edecek ve ona göre karar verecekti dolayısı ile biz eve döndük ancak akşam tekrar ağrım tuttu tabi soluğu hastanede aldık. Yine aynı işlemler tekrarlandı ve biz tekrar eve döndük. Hafta sonu yani cumartesi günü yine ben acile gittim kusmam devam ediyor ben bu birkaç gün zarfında ağzıma hiçbir şey alamıyordum ve aynı zamanda da 4 gün içinde 4 kilo verdim. Mide ağrısı devam ettiği için cumartesi müşahade altında kaldım ve o geceyi hastanede geçirdim.

Pazartesi günü öğlene doğru tekrar midemde ağrı ve kusma başladı. Tekrar acile gittim Kan tahlillerimde karaciğer enzimlerimdeki sürekli artış devam ettiği için ve o gün hastaneye yatış işlemim yapıldı. 9 gün sonra yavaş yavaş düşme eğilimi göstermeye başladığı içinde taburcu edilip evde istirahat etmem önerildi ve bu arada da ayaktan tedavim devam edecekti.

Ancak bir hafta sonra yine kontrole gittiğimde (bu arada ağrılarım tekrar başlamıştı) karaciğer enzimlerinde daha da fazla bir artış olduğu görülerek hemen hastaneye yatış işlemim yapıldı. Bir hafta yine hastanede yattım bu arada tekrar değerlerde düşüş başladı. Ben tekrar taburcu edildim ve istirahat etmem söylendi. Halende hem karaciğer koruma diyetine
Sonuçta ben erken teşhisle karaciğerimi tamamen kaybetmekten kurtuldum ama herkes benim kadar şanslı olmayabilir. Çünkü hastanede yapılan araştırmada bu bitkinin direk karaciğeri tahrip ettiği ve aynı zamanda da sinir sistemini etkilediği ayrıca yurtdışında yasaklandığı öğrenildi.

Sonuçta be üretici firmayı mahkemeye verdim şu anda da mahkemem devam ediyor. Yanlız son mahkemede adli tıp benim durumumun ilaca bağlı olmayacağına dair karar vermiş. Benim elimde hastane raporlarım var bu ilaç nedeni ile karaciğerimi kaybetme olasılığımın olduğuna dair. Şimdi İstanbuldaki adli tıbba karar gönderilecek ve onların vereceği karar mahkemeyi etkileyecek. Benim mahkemeye sunduğum hiç bir bilgi ve belge göz önüne alınmadan ve hastane raporları da dikkate alınmadan mahkeme karar verebilirmi. Sonuçta halen ben ne yapabilirim. Avukatım bu dava ile hiç bir şekilde ilgilenmiyor ve ben bundan da çok rahatsızım. Bana ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Adli tıpın hangi konuda rapor verdiğini bilmemekle beraber, benden önce mesaj yazan üyemizin belirttiği etken madde incelemesi yapılmalıdır, diye düşünmekteyim. Analiz sonucunda bu zararlı etken maddenin varlığı kanıtlanırsa yine bilirkişi marifetiyle, bu etken maddenin(ve diğerlerinin) ne gibi yan etkileri olacağı tespit ettirilebilir.