Mesajı Okuyun
Old 20-11-2009, 23:19   #1
nihilietzsche

Varsayılan Sözleşmeye dayanan önalım hakkı + Sözleşmeye aykırılık

Müvekkil 01.05.2004 yılında bulunduğum şehrin en işlek caddesi üzerinde bulunan harabe durumdaki bir binayı restaurant olarak işletmek üzere 5 yıllığına kiralıyor. Fakat kendiside esasen inşaat mühendisi olan ve aynı zamanda müteahhitlik yapan müvekkil binayı kiralarken, ilerde binayı satması yahut kat karşılığı inşaat yaptırmak istemesi durumunda öncelikle kendisine teklif edeceği hususunda bina sahibi ile anlaşıyor. ve bu hususu kira sözleşmesine bir madde koyarak yazılı anlaşma yapıyor.
Bu anlaşmaya güvenen müvekkil harabe binaya yaklaşık 300.000 TL'lik bir yatırımla gayet lüks bir işyeri haline getiriyor.

Bina sahibi 2008 yılının ekim ayında bir başka müteahhit ile gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaparak müvekkile 6570 sayılı kanunun 7/ç maddesi gereğince yeniden inşa sebebiyle tahliye etmesi için ihtarname çekiyor. ve kira sözleşmesinin sona ermesini müteakip tahliye davası açıyor.

olayda birçok sorun var! şöyle ki;

1-)öncelikle bina sahibi ile yapılan kira sözleşmesine konan bu maddenin hükmü nedir? çünkü araştırmalarıma rağmen teoride ve yargıtay kararlarında daha önce kira sözleşmesiyle önalım hakkı tanındığına dair örnekler buldum fakat kat karşılığı inşaat yapımı ile ilgili bir örneğe rastlamadım! dolayısıyla bu sözleşmeyi nitelendirmekte güçlük çekiyorum.

2-) ihtarname Ekim 2008 yılında çekilmiş, dava mayıs 2009 yılında açılmış. sözleşmeye dayanan önalım hakkının kullanılabilmesi, satışın noterden çekilen ihtar ile bildirilmesinin üzerinden 3 ay geçmekle düşüyor. fakat burada akte aykırılık satıştan değil, başka bir kat karşılığı sözleşme yapılmasından kaynaklanıyor. acaba satış için geçerli olan bu 3 aylık hak düşürücü süre kıyasen olayımızda da uygulanır mı?

bilgi ve görüşlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..