Mesajı Okuyun
Old 27-05-2006, 15:37   #23
Tria

Bence bu olaya iki taraflı yaklasmak gerekir.Adaletin tecellisinde baş rolü oynayan bu iki meslek gurubu arasında nedenendir bilmem yıllardır hep bu konu tartışılır,açıktan olmasa bile "soğuk savaş" yaşandığını hissederiz.Benim (az da olsa) her iki meslek gurubunun içinde bulunmuş biri olarak müşahede ettiğim en önemli nokta ,avukatlara karşı (oturduğu makamın ehemmiyetinden güç alıyor olsa gerek) zaman zaman küçümser yahut kaale almaz tavırlar sergileyen "karar verenler" olduğu gibi ,avukatlık mesleğini icra edenlerin de kimi zaman karşıdaki kim olursa olsun sabır sınırlarını zorlayacak hal ve hareketlerde bulunup bu tarz sözler sarfettikleridir.
Hasılı kelam şu an forumdaki üyelerin okuyup üzerine yorum yaptığı bu meselenin emsalleri zaten her iki meslekteki meslektaşlar arasında yemek yerken,çay içerken,duruşma salonu önlerinde duruşma beklerken,müzakere salonlarında müzakere ederken,........vs. konuşulup bir tarafı diğer tarafa karşı doldurmakta ve bu nedenle "x mahkeme hakiminin veya y adlı avukatın hikayesini dinleyen" kişiyi de çoğu zaman bu savaşın saflarına katmaktadır.
Benim kanaatim: Hiç kimsenin , hangi işi yapıyor olursa olsun yargı içerisinde görev yapan insanların yaptığı işi ölçme,tartma,derece verme ve en önemlisi önemsememe hakkına ve lüksüne sahip olmadığıdır.