Mesajı Okuyun
Old 18-07-2012, 19:15   #147
Av.Buğcan Çankaya

Sistemin temellerini tartıştığımız takdirde, sizin gördüğünüz sorunlar yalnızca atın bir kılını oluşturmaktadır.

Parası olanların kendilerine sunulan nimetlerden yararlanmasına ilişkin bir çok örnekleme mevcuttur. Bunların başında devletin temel ödevlerinin dahi paralı olmasıdır. Bknz, sağlık sigortaları, ulaşım, öğrenim ücretleri vb.

Burada tartıştığımız şey sistem değil ne yazık ki. Ya da sistemi tartışmaya başladığımız anda sistemin içinde bulunan kişilere bir takım yakıştırmalar yapılıyor olması.

Sistemi tartışırken öncelikle kişilerin durumlarından değil, sistemin neden böyle olduğundan, bunun nasıl düzeltilebileceğinden konuşulur diye düşünüyorum.

Ancak parası olan ve vakıf üniversitesinde okuyanlar "kolaycı", "haketmiyor" tarzında kişisel yorumlar çirkin. Anlatılmaya çalışılan ve olayı özü de bu işte.

ÖSS'ye girdiğim sene benim yaptığım nete karşılık örneğin yabancı bir kişi ODTÜ'de makine mühendisliği okuyordu. Şimdi bende bu kişiler haketmiyor, hakkı değil diye serzenişte bulunmalı mıyım? Ya da bu sistemi nasıl değiştirebileceğimizi mi konuşmalıyım.

Olay kişinin nerde, nasıl, ne şekilde ve ne zaman okuduğuyla ilgili değil, olay bu kişinin aldığı eğitimi ne kadar geliştirip, uygulayabildiğinde. Türkiyenin ilk on sıralamasındaki üniversitelerden birincilikle mezun olup, hayatında hiç başarılı olamayan insan yok mu? Oldukça fazla var. Bunlar kıstas değil.

Bu meslekte kıstas eğitim değil, nerden çıktığınız değil. Size verilen bilgiyi nasıl aldığınız da ve ne şekilde yorumladığınızda. Bunu nasıl kullandığınızda. Önce bu gerçekleri kabul edip, maddi kaygıları yok sayıp ve üstümüzdeki cübbeleri çıkarıp tartışmalıyız diye düşünüyorum. Adliye koridorlarında ve bürolarımızda yaşadığımız sorunları, banka hesaplarımızı düşünmeden, herşeye para olarak bakmadan daha yapıcı yorumlar yapabiliriz.

Saygılarımla.