Mesajı Okuyun
Old 30-05-2008, 08:59   #25
Admin

Sayın duyurucu1,
Alıntı:
Yazan duyurucu1
Sevgili Admin,
Mesele sen-ben meselesi değil.Fanatik sporseverler gibi senin takımın benim takımım meselesi de değil.Toplumun sigara içenler-içmeyenler diye sun'i olarak ayrıştırılması ve birbirine hasım yapılması hiç hoş değil.
Ben sadece olayın birde karşı tarafı olduğunu göstermek için Sayın Yılmaz'ın yazdığı yazıdaki özneyi değiştirdim, o kadar, dolayısıyla bu eleştirinizi lütfen bana yönlendirmeyiniz.

Bu konuyla ilgili tartışmaya girmek gibi bir amacım yok, ama düşündüklerimi kısaca şöyle özetleyebilirim:

* Yeniliklere alışmak zordur ama alışıldıktan sonra da eskiden nasıl böyle bir hayat yaşadığınızı sorgularsınız. Bundan 10-15 yıl önce uçakta da sigara içiliyordu, şehirlerarası otobüste de. Şimdi şehirlerarası otobüste sigara içilmemesini yadırgayan var mı? 10 yıl sonra kapalı alanda sigara içilmemesini de yadırgayan kalmayacak.

* Dünyanın belirli konularda bir gidişi var, öyle ya da böyle buna bir zaman geçersiniz. Ben çocukken arabada hep ön koltukta otururdum, sonra kanun çıktı yasaklandı, ne kadar içerlediğimi hatırlıyorum. Ama şimdi kendi çocuğumu kanun olmasa bile ön koltukta oturtmam. Türkiye'de ilk emniyet kemeri takma zorunluluğu geldiğinde, çıkan isyanı hatırlayınız. Kemer bizi sıkıyor, psikolojimi bozuyor söylemleri hala kulağımda. İngiltere'de arka koltukta da kemer takma zorunluluğu var. Bir süre sonra biz de modern dünyaya uyacağız ve buna geçeceğiz, o zaman da benzer söylemler olacak. Ama nasıl ki şimdi ön koltukta kemer takılmasını kimse yadırgamıyorsa, arka koltukta takma zorunluluğu geldikten 10 yıl sonra da onu kimse yadırgamayacak.

* Üyemiz Sayın Persona'nın İngiltere'de bar ve publarda insanların sigara yasağına nasıl uyduğunu anlattığı bir yazısı var THS'de. Avrupanın her yerinde bu yasak var, bizde olmaması için sebep neydi? Biz sigaranın pasif içicilere "yararlı" olduğuna dair ABD ve Avrupalıların bilmediği özel bir bilgiye mi sahibiz?

* THS'nin en güzel tarafı arşiv özelliği olmasıdır. 10 yıl sonra bu konuya katılan herkes burada olursa göreceksiniz ki, hukuk fakültesine yeni girmiş bir genç bu konuyu arşivden bulacak ve "aaa siz eskiden kapalı alanlarda sigara mı içiyordunuz, nasıl böyle bir şey olabilir ki" diyecek. Dolayısıyla olay sadece bir zaman ve alışma sorunu.

Ben sigara tiryakilerinin bu yasal düzenleme ile sıkıntıya girmesini ve duygusal tepkilerini anlayabiliyorum. Ancak günlük duygusal tepkiler aklın yolunu ve dünyanın gidişini değiştirmiyor ve zamanla da yatışıyor ve doğrular kavranabiliyor. Bu açıdan bu konu içinde "içini dökmek" isteyen tüm sigara tiryakilerine sevgilerimi yolluyor ve sizinle hala istekli olursanız birkaç sene sonra bu konuyu tekrar konuşalım diyorum.

Bu süre içinde beni bu konuda müdahil yapmazsanız sevinirim, zira kum torbası kostümü giymek istemiyorum.