Mesajı Okuyun
Old 22-09-2007, 13:07   #1
aysun nalbant

Varsayılan evlilik resmen ve fiilen devam ederken "aile konutu şerhinin terkini" davası

Sayın meslekdaşlarım,Aşağıdaki hususta görüşlerinizi bekliyorum:
eşler arasındaki evlilik devam ederken ,kadın,kocasının (esasen kocanın evlilik öncesi edindiği)gayrimenkulü üzerine "aile konutu şerhi koyduruyor.Bu gayrimenkul aynı zamanda eşlerin birlikte oturduğu konuttur.
Bundan kısa süre sonra fiilen ayrılıyorlar ve koca boşanma davası açıyor ve bu arada da gayrimenkulü üzerindeki şerhi farkediyor.
Dava henüz bitmeden eşler tekrar birleşip davayı düşürüyorlar.Bu kez bu gayrimenkulden başka bir daire kiralayıp,oraya yerleşiyor ve kocanın dairesini de kiraya veriyorlar.Bu kiralamalara dair kontratlar,ikametgah belgeleri de mevcut.
Bu arada koca kendi gayrimenkulünü satmak üzere eşinden şerhin kaldırılmasını talep ediyorsa da kadın razı olmuyor.
Bu durumda eşlerin resmi ve fiili olarak evlilikleri devam ederken,Aile Mahkemesinde "şerhin terkini" davası açmam mümkün mü acaba.
Bu konuyu araştırdım.Sadece evliliğin devamı halinde de kocanın,karısına karşı bu davayı açıp açamaması noktasında takıldım ve açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım. İlginenlere teşekkür ediyorum.