Mesajı Okuyun
Old 29-01-2007, 01:13   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Şenateş,

Esasen ikinci senedin bir teminat senedi olduğu ve bedelsiz olduğu açık, yazılı belge ile de sabit. İkinci senet, ilk senedin teminatı. Bu açıdan yaklaşırsak, ikinci senet teminat senedidir, bedelsizdir, takibiniz iptal edilir, tazminat da ödersiniz, cezai takibata da konu edilebilir.

Ancak beni düşündüren, senede karşı senedin teminat olarak alınmış olması ve özellikle metindeki son cümle. İlk senet ödendiğinde ikinci senet "işlemsiz" iade edilir ibaresi. Cümlenin aksi, ilk senet ödenmezse, ikinci senet de işleme konacak anlamına geliyor. Bu noktada cezai şart aklıma geldi. Zorluyor da olabilirim.

Yalnız belirtmeliyim ki her durumda ikinci senedi kambiyo yoluyla takibe konu edemezsiniz. İster teminat senedi kabul edilsin, ister cezai şart olarak değerlendirilsin. İkisi de yargılamayı gerektirir.

tarafların tacir olup olmaması, ikinci senedin cezai şart olarak kabulü halinde gündeme gelir. Zira 12.000 liralık borca 12.000 liralık cezai şart fahiştir. Ancak bu fahişlik iddiası, her iki taraf da tacirse (tacirin basiretli davranmak zorunda oluşu) dinlenmez.

Saygılarımla

(Senede karşı alınan teminat senediyle ilgili içtihat arıyorum cezai şart fikrimi yokedebilmek için, ancak halen bulamadım)