Mesajı Okuyun
Old 03-04-2002, 16:35   #3
rezay

sayın Tikici,

şikayetlerinizi anlıyorum ama şikayetten vaz geçmeliyiz biz hukukçuyuz çözüm bulması gereken kişileriz. ben zaman zaman bazı konularda seri davalar açarım her dava dilekçesine delillerimi eklerim bazı mahkemelerde hakimler ikinci (aslında birinci celse de bitecek şekle getiriyor) celsede karar veriyor bazılarında ise bir seneden fazla sürüyor.
Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 6 maddesi adil yargılanma ve davaların makul sürede bitmesi başlığını taşımakta.
AİHM kararlarına görede makul süre her olay için değişsede ortalama 6 yıl gibi kabul edilmiş.
İtalya'da da bizim gibi davalar uzun sürmekteymiş sanırım Roma barosu bir karar almış ve makul sürede bitmeyen davaları AİHM ye taşımışdevlet bu konuda fazla ceza ödemeye başlayınca hemen usul yasalarınıo değiştirmiş. bana göre bizim usul yasamız da o kadar fazla bir değişikliğe gerek yok sadece uygulamanın düzeltilmesi gerekiyor. sanırım biz avukatlar biraz uğraş verirsek bunu çözebiliriz. sadece bu konuda biraz eylem yapmalıyız diye düşünüyorum.
şimdi eylemler ne diye sorulacak
1- delilleri dava dilekçesi ile birlikte verip bu delillerin tebliğini sağlamak dava dilekçesinin sonuna karşı tarafın cevap süresini yazarken tensip zabtına davalının delillerinide bildirmesini ve başka yerlerden gelecek teskerelerin tensip zabtı ile birlikte istenmesini, belirtebiliriz.
2- tebligatlar yapılmamış ise arada verilecek dilekçe ile zabıta tahkikatı ve gazete ilanı istenmeli,3- tezkere ve müzekkerlere yanıt vermeyen diğer kurumların tezkerelere sorumlulukları yazılmalı
aslında bunlar yapıldığıda hakiminde işi azalır gibi geliyor bana çünkü bir dosyayı iki ayda bir okumasa dahi bir kere kapağını kaldırması ve gereksiz yere duruşmalarda hem kendini hemde avukatları meşgul etmesi gereği kalmayacakaslında bu konuda bir araştırmada yapıp bir yazıda hazırlamıştım bir gün bulacağım onu
saygılar
av. rezzan