Mesajı Okuyun
Old 22-01-2008, 22:12   #2
Hemocrania

konuyu az biraz araştırdım ilgi çekici olması hasebiyle..ulaştıgım sonuca göre
"Analık halinde çalışma ve süt izni
MADDE 74. -
Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir."

74'üncü maddede yer alan madde hükmüne göre, doğumun ölümü yoksa sağ mı olduğu hususuna yer verilmemiştir. Önemli olan husus doğumun gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Dolayısıyla doğum için öngörülen yasal izinler, ölü doğum halinde yada doğumdan kısa süre sonra çocugun ölmesi halinde de kullanılabilmelidir.

kaldı ki iznin amacı ,doğum sebebiyle kadında meydana gelecek tıbbi rahatsızlık,iş göremezlik durumlarının aşılmasıdır.Dünyaya turp gibi bir evlat getirsin diye izin verilmiyordur herhalde çoğul doğumda etki daha fazla olacagından süresi de farklıdır.. adı üstünde doğum izni,doğum gerçekleşmiş olabilir,erken doğum olabilir,
ama araştırrırken de benzer olayda işe çağrılan bi çok kişi oldugunu gördüm..
benim naçizane fikirlerim bundan ibaret..