Mesajı Okuyun
Old 03-03-2015, 13:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
Bu halde yurt dışına sığınma hakkı isteyebilir miyim. Bunun şartları ve aşamaları nelerdir ?

.Genel olarak can güvenliğinin sağlanmadığı ve gerekli hukuk yollarının bulunmaması ve pek yakın tehlike sığınma için ön koşul sayılmaktadır.Sığınma hakkı için başvuracağınız ülke konsolosluğuna başvurarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Alıntı:
Aynı zamanda Yurt dışından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurabilir, buradan avukat temin edebilir miyim ?

Eğer iç hukuk yolları tüketilmiş ve Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Hakkınızı da kullandığınız halde adaletin tesis edilmediği düşüncesindeyseniz bulunduğunuz ülkeden bizzat veya tayin edeceğiniz vekiliniz aracılığı ile AİHM başvurusu yapabilirsiniz.

Alıntı:
Son olarak ; eşim ve sevgilisi bana iftira davası açtılar önce ceza aldım ancak yargıtaydan geri döndü ve beraat aldım şimdi bu kararada itiraz etmişler Bu halde , iftira davası kesinleştikten itibaren ne kadar süre zamanaşımı vardır

Borçlar Kanunu MADDE 72- Tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.

Eğer iki yıllık süre dolmuş ise tazminat davası ceza yargılaması kesinleşinceye kadar açılabilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.