Mesajı Okuyun
Old 30-04-2002, 10:41   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Bir yargıtay Kararı!

Sayın tcenkmen,

Konu ile ilgili olabilecek bir Yargıtay kararının özetini ve numarasını aktarıyorum. Umarım işinize yarar.

6. C.D. 23.6.1992 tarih- 4305-4998

''Suç konusu nüfus cüzdanı ile tasarrufu teşvik personel kimlik kartının (maddi değerlerinin bulunup bulunmadığını) ve uygulanan yasa maddesinde öngörülen faydalanma unsurunun ne suretle oluştuğu gösterilip tartışılmadan yazılı şekilde (TCK.491/3 maddesiyle) hükümlülük kararı verilmesi bozmayı gerektirmiştir.''

Bu karara göre, hırsızlık suçunun unsuru (kimliğin maddi kıymetinin olmaması nedeniyle) yok farzedilmiş gibi..

Ancak bana göre bu karar pek mantıklı değil, alınan menkul şeyin kişinin kişisel hayatının bir parçası olması, (mesela resim gibi, mektup gibi) halinde de, alınanın maddi değerinin olmaması nedeniyle hırsızlık suçunu kabul etmemek, suçu suç olmaktan çıkarmaya çaba sarfetmek olacaktır. Bazı şeyler kimi insana göre ekonomik değer ifade etmez, ancak yine bazı kişilere göre ise (ekonomik değer ile ölçülemeyecek kadar) değer ifade eder..

En azından nüfus cüzdanının rıza dışında alınması, insanın kişisel özgürlüğünün sınırlandırılması ve müdahale altına alınmasıdır. (TCK.179/1)..

Benim düşünceme göre olay hırsızlıktır.

92 yaşındaki insanın ölüme bağlı tasarrufta bulunması yahut sağlığında tasarrufta bulunması için, (akli melekelerinin tespiti anlamında) doktor raporuna ihtiyaç olacaktır. Bu vekalet için de geçerlidir. Bu itibarla, zaman geçirmeden rapor alınarak vekalet çıkarılıp, yeni kimlik belgesi alınmalı ve gerekli tasarruflar yapılmalıdır. Ayrıca, kimlik belgesini alan kişi hakkında da suç duyurusunda bulunulmalıdır..

Selam ve saygılarımla..