Mesajı Okuyun
Old 25-06-2008, 15:48   #51
uye8490

Alıntı:
Yazan AvTürk
ilk 4 madde dahil bütün anayasa değiştirilebilir. sn özgenin de belirttiği gibi yeni bir anayasa yapılırken bağlı kalınan bir pozitif hukuk yoktur

Sayın Yücel ,Sabih Kanadoğlu'nun Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir makalesini eklemiş.

Söz konusu makalede de mevcut her iktidarın asli kurucu iktidar özelliği taşımadığı, asli kurucu iktidarın "yürürlükte bir anayasa olmadığı ya da yürürlükteki anayasal düzene son verildiği durumlarda söz konusu" olabilceği vurgulanmaktadır.

Bu arada yazdıklarımdan benim de her asli kurucu iktidarı meşru gördüğüm şeklinde bir sonuca ulaşılmasını da istemem.

Değiştirile değiştirile özüne yabancılaştırılmış ,olabildiğince antidemokratik bir hale getirilmiş bir anayasayı sırf " ilk haliyle dünyanın en özgürlükçü anayasalarından biri" olarak kabul edildiği için , son haliyle bile tahammül edilemez olarak görüp, yerine olabildiğince antidemokratik hükümler içeren anayasayı halka kabul ettiren asli kurucu iktidarları da meşru görmediğim gibi...

İlk dört maddenin ,özellikle de cumhuriyetin niteliklerinin son yıllarda hep böyle tartışma konusu yapılmasını ben ,açıkçası pek iyiniyetli bulmuyorum.