Mesajı Okuyun
Old 12-12-2006, 18:17   #1
ilksan

Varsayılan Döviz ile yapılan satımlarda fatura bedelinin geçerliliği nedir?

Müvekkil ile karşı tarafın yapmış olduğu alım satım sözleşmesinde satılan malın değeri, 200.000 USD dir. Müvekkil sözleşme kurulduğu esnada 20.000 USD karşılığı YTL yi peşinat olarak veriyor geriye kalan ise makinanın tesliminden 30 gün sonra ödenecek diye anlaşıyorlar ve geriye kalan 180.000 USD için banka teminat mektubu veriyor. yaklaşık 15 gün sonra satım konusu makine faturası ile birlikte geliyor. Faturada 200.000 USD karşılığı ...... YTL yazıyor. Ödeme günü geldiğinde ise müvekkil faturadaki bedeli peşinat olarak ödediği 20.000 USD karşılığı YTL yi düşerek satıcının banka hesabına YTL cinsinden yolluyor. ancak satıcı bu yapılan ödemeyi kabul etmiyor ve teminat mektubunu nakte çeviriyor. Zira ödeme yapılacağı tarihten yaklaşık 1 hafta önce Amerikan Doları rekor seviyede artıyor ve satıcı ödemenin ödeme günkü kurdan yapılması gerektiğini iddia ediyor. Ancak müvekkil ise fatura bedelini ödemek zorunda olduğunu daha fazla miktar ödemesine gerek olmadığını zira ne sözleşmede nede faturada ödeme tarihindeki döviz kuru esas alınır diye bir hükmün olmadığını iddia ediyor. iki tarafında iddialarını savunmak mümkün her iki tarafında haklı hukuki gerekçeleri var bu durumda sayın meslektaşlarımın konuya yapacakları katkıyı sabırsızlıkla bekliyorum. şimdiden herkese teşekkürler.