Mesajı Okuyun
Old 14-07-2009, 21:40   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,
Birinci sorunuza karşılık şunu söyleyebilirim; uygulamada kaçak elektrik tüketim bedeline ilişkin faturayı ödemediğiniz takdirde elektriklerinizin kesilmesi tehdidi ile karşı karşıyasınız. Anladığım kadarı ile müvekkiliniz de bu yerde ticari faaliyetini sürdürmekte, dolayısıyla elektrik kesintisi olması halinde ticari faaliyeti duracak bu durum da Şirket bünyesinde ciddi zararlara sebebiyet verebilecektir. Bu arada dönemleri çok ayrıntılı olarak yazmamışsınız ancak bir dip not olarak taksitlendirme yoluna gitmiş olmanızın, taksitlendirdiğiniz borcu kabul anlamına geleceğini belirtmek isterim. Ben bahsettiğiniz 30 binlik faturanın taksitlendirilen borçtan daha sonra doğan yeni bir borç olduğu varsayımından yola çıkarak yazıyorum.

Bu tip durumlarda ben olsam öncelikle Bedaş'a yazılı olarak bir dilekçe ibraz ederek itiraz ederdim, öncelikle en kısa yoldan sonuç alıp almayacağınızı öğrenmenin yolu bu gibi görünüyor. Bu evrağa da evrak kayıttan giriş yapılmasını ve bir kayıt numarası almasını sağlayın derim. Aksi takdirde ileride açacağınız davalarda ya da gerçekleştireceğiniz savunmalarda inandırıcı bir delil olmaz.

Eğer meblağ düşük olsa idi bedeli ödeyin, öderken de mutlak surette ihtirazi kayıt koyarak ödeme gerçekleştirin ve ardından istirdat konulu bir dava açın derdim. Bu davada müvekkilinizin kaçak elektrik kullanıp kullanmadığı konusunda bilirkişi incelemesi yapılır, rapor lehinize neticelenirse ve ödemede ihtirazi kaydınızı da açıkça koymuş iseniz ödediğiniz parayı geri alırdınız. Ancak burada asıl sorun meblağın oldukça yüksek olması sanıyorum... Müvekkilinizin ödeme gücü varsa elektriklerinin kesilmemesi için yine de bu yolu seçebilirsiniz.

Ödeme gücü yok ise acilen tedbir talepli bir menfi tespit davası açın derim. Ancak bu tedbir talebiniz elektrik kesintisini önleyemeyecektir sanıyorum. Seçeceğiniz yol bu ise Şirket açısından doğacak zararların boyutlarını açıklayarak denemekte yine de fayda var.

Sizin düşündüğünüz tedbirin kapsamı nedir acaba onuda öğrenebilir miyim?