Mesajı Okuyun
Old 14-01-2009, 20:03   #57
Av.İsmail Güler

avukatların silah taşımasına, adminin ve diğer üstadların neden bu kadar karşı olduklarını anlamak güç.Karayoz arkadaşımızın istatistiğine bakıldığında suç oranının gayet düşük olduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde dahi muazzam oranda bir silahlanma olduğu görülmektedir.
O halde bunun iki sonucu olabileceğini düşünmekteyim;
1-Gelişmiş ülkelerdeki insanlar silahlandığı için suç işleme niyetindeki insanlar, karşı tarafın bir silahı olabileceğini düşünerek bu niyetlerinden vazgeçmektedirler.
2-Gelişmiş ülkelerde insanlar her ne kadar devletin resmi organları ülkemize göre görevlerini daha titiz-düzgün yapmasına rağmen insanlar kendilerini tam bir güvence altına almaya çalışmakta,bundan dolayı silahlanmaktadır.
Ben silah kullanmadım,bugüne kadar bir çok kez küfür, hakaret ve tehdite maruz kaldım.Biliyorum ki bir gün darba da uğrayacağım.Buna rağmen silah taşımamam, silahsızlanmanın doğru olduğunu göstermez.Silah, kötü zamanlarda kişiyi diğer tehlikelerden, doğru kullanılırsa, koruyabilir.
Ancak bu konuda yazı yazan diğer arkadaşların belirttiği "belinde silah taşıyan avukatların,havalı görünmek için kasıla kasıla yürümesini vs"ben de doğru bulmuyorum.Bu durumun gerçekten meslek ahlakına uygun olmadığını düşünmekteyim.Eğer hukukçu silah taşıyorsa bunu her yerde göstermemeli çantasında,mümkün değilse de görülemeycek bir şekilde ceketinde veya özel kılıfında muhafaza etmelidir.