Mesajı Okuyun
Old 16-06-2010, 20:17   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Apartmanda siginak ya da bodrum olarak kullanilan yerin daire olarak satilmasi hk.

Merhabalar,
Pratik calisma problemi gibi bir sorun var karsimda ve isin icinden cikamadim cevap vermek hususunda; bilen birileri varsa ya da beni yonlendirebilecegi bu konuyla ilgili bir kaynak sevinirim. Olay ozetle su sekilde:

X adli muteahhit yaptigi apartmanin siginak ya da bodrum olarak gorunen kismini biri otursun diye daire ya da oturulacak meskenmis gibi Y kisiye satmis. Bu satis yapilirken de tum kat maliklerinden bahsi gecen siginak ya da bodrum uzerinde hicbir hak iddia ve talep etmeyeceklerine dair yazili bir beyan almis. Y adli kisi simdi daire olarak kullandigi bu siginak icin tapu cikartilmasini istiyor kendi adina. Kat maliklerinin hepsi yapilan yonetim kurulu toplantisinda Y adli kisiye daire olarak satilan bu yerin tapusunun cikmasi icin onay verdiklerini soyluyorlar; ancak muteahhit de demis ki siz boyle yaparsaniz ben de sizden bu yer ile ilgili hicbir hak iddia etmeyeceginizle ilgili beyan almistim, mahkemeye veririm belediyeden ceza cikarttirim vs gibi bir takim soylemlerde bulunmus. Y'ye demis ki oturmak istemiyorsan satin aldigin zaman odedigin parayi sana geri oderim ama buraya tapu cikartamazsin.

Bu pratik calisma ile ilgili napilabilecegi hususunda yol gosterebilir misiniz ?

Tesekkurler