Mesajı Okuyun
Old 16-06-2005, 11:42   #1
Admin

Varsayılan Avukatlar, Hukuk Büroları Ve Pos (kredi Kartı İle Tahsilat) Makineleri

Tahsilatın pek çok avukatın işinin en önemli parçalarından biri olduğuna şüphe yok. Hatta icra işleri ile yoğunlukla uğraşan avukatlar için bu en önemli mesleki konu olmalı. Ayrıca tahsilatı da sadece hasımdan tahsilat olarak düşünmemek gerekiyor, avukatın müvekkilinden vekalet ücretini alması da zaman zaman problemli bir konu olabiliyor.

Senetler, bonolar, 4 taksit talepleri, ücret sözleşmeleri, borcu taahhüt müesseseleri tahsilatın en sık kullanılan unsurlarından. Peki kredi kartı ile para tashili sağlayan POS makineleri? Bildiğim kadarıyla bu sistem hukuk sistemimiz içine girmiş değil, henüz kullananı en azından ben duymadım.

Bankaların artık kolaylıkla herkese POS makinesi verdiğini düşünürsek, sizce avukatların bu makineleri kullanmaya başlamasını engelleyecek bir hukuki engel var mı? Örneğin bir avukat bir banka ile anlaşma yaparak bürosuna POS makinesi alsa ve vekalet ücreti tahsilatını POS makinesi ile yapmaya başlasa, hatta dilediğinde bunu taksitlendirebilse? Veya daha ileri gidersek müvekkilinin borçlusundan tahsilatı kendi POS makinesi ile yapsa ve aldığı parayı müvekkiline ödese? Bir adım ilerisinde hacizlerde yanında getirdiği POS makinesi ile (bunların taşınabilir olanları var) haciz sırasında kredi kartından tahsilat yapsa?

Bu konuda ne düşünürsünüz? Hukuki ya da mali açıdan engel gören var mı? Bu yöntemi kullanan ya da kullananları bilen var mı?