Mesajı Okuyun
Old 04-07-2007, 14:19   #109
superavukat

Yalnızca şahsıma özel özene bezene yazdığınız mesaj için teşekkürlerimi sunarım.

Her ne kadar yurt dışında bulunmuş olmayı marifet olarak görmesem de ve de her fırsatta yurt dışında öyle yurt dışında böyle demeyi kabalık olarak görsem de , pek çok defalar yurt dışında bulunduğumu , yurt dışındaki sistemi bildiğimi ve özellikle avrupa gibi gelişmiş topluluklarda nasıl saat gibi işlediğini bizzat gözümle gördüğümü bilmenizi isterim. Şunu da eklemeliyim ki mesleğimi de en idealist biçimde , kendimi makimum seviyede geliştirerek ve her türlü muhafazakarlıktan uzak olarak sürdürmekteyim.

Kavram olarak mediatörlüğün teoride çok güzel , faydalı , nefis bir sistem olduğuna da katılıyor ve kavrama karşı görüşlere neden bu kadar sert tepkiler verdiğinizi de anlıyorum. Fakat izah edeyim...ortada kafayı kuma gömmek ya da yeniliklere kapalı olmak gibi bir şey söz konusu değil.
Örnekle gireyim:
Teknolojisi , altyapısı olmadan HIZLI TREN YAPTIK diye coşuldu propagandalar yapıldı zamanında. Sonradan hiçbir şeyin değişmediği , trenin aynı tren , rayın aynı ray olduğu , sadece "tren gaza bassın" yönetmeliği ile trenin hızlandırıldığı ortaya çıktı. "Efendim avrupada trenler hızlı , çok da güzel oluyor valla nefis.." sonra ne oldu? Tren kazası.

Öğretmen okulları diye 2 ay eğitim ile binlerce öğretmen alındı ve yerleştirildi 30 küsür yıl önce..Duyuyoruz şimdilerde , kimse derslere girmemiş , rüşvet torpil oturduğu yerden öğretmen olmuş insanlar..sonuç_? Bir kuşak kayıp...

Dediğim gibi..Teoride güzel..nefis..öyle bir anlatıyorsunuz ki çocuğum mediatör olsun istiyorum..Fakat görülen o ki , ciddi ciddi parayı veren sertifikayı alacak...Ki eğitim çok iyi yapılsa bile , hukuk alanında bu kadar kısa sürede böyle bir uygulamanın içi hamur olur dışı kömür olur diyorum arkadaşlar...

Mediatör yüksek okulu açılır , fakültesi açılır..ne bileyim , hukuk mesleğinden gelenlere kısa süreli ders verilir staj yaptırılır..pek çok yolu var...
ama diğer türlüsü..yani şu an , durum iç açıcı görünmüyor.