Mesajı Okuyun
Old 18-06-2010, 23:05   #22
Adalet Bakanı

[quote=Av.Cengiz Aladağ]Öneri:

1. Büroda sözlü danışma (ilk on dakika) 20,00 TL
takip eden her yarım saat için 50,00 TL

4. Her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto
düzenlenmesinde 50.00 TLquote]

Böyle bir tarifenin toplum nazarında "avukatlar, arzuhalcilerle rekabete girmişler" düşüncesi yaratacağında açıkçası şüphe duymuyorum.

Benim naçizane başka bir önerim var;

• Kanaatimce bu sorunun çözümünde Baronun etkin bir görev alması gerekmektedir. İş sahiplerinin, avukatın bürosuna gitmeden evvel baroya gitmeleri ve hangi avukattan hukuki destek alacaklar ise o avukatın baroda kayıtlı banka hesap numarasına ücretin yatırıldığına dair dekont ibraz etmeleri ve baronun da üst yazıyla ilgili avukata yönlendirmesi şeklinde bir yol izlenmesi halinde bu soruna bir çözüm bulunabilecektir. Böyle bir durumda ilgili avukat da öncelikle kendisine gelen bir iş sahibine baroya gitmesi gerektiğini bildirmelidir.
  • Büyük şehirlerde bunun mümkün olamayacağından bahsedilebilir ise de eğer gerekli altyapı kurulur ise internet üzerinden dahi bu yol izlenebilir kanaatindeyim.

Mesleğin onurunu korumak için, sadece danışma ücretiyle bile bir çok giderin karşılandığını öğrenmek için, meslek içindeki haksız rekabet koşullarının azalması için, rekabet için etik olmayan davranışlara tevessül edilmemesi için, meslek içindeki kayıt dışılığın önüne geçmek için bizler de bu sistemi delmeden uygular isek bence sorun çözülür.

Benim önerim en iyisi olmayabilir, eksik olabilir, yanlış olabilir ancak emin olduğum birşey var; mesleğin onurunu zedeleyen bizleriz. Bu nedenle evvela bizim değişmemiz gerekmektedir.