Mesajı Okuyun
Old 13-05-2009, 16:47   #4
bugratanir

ÖZET: Takip dayanağı faturalardaki malların teslim edilmediği yolunda borçlunun bir itirazı bulunmadığına göre, BK.nun 73. maddesi gereğince alacaklının ikamet yerindeki icra dairesinde takibini başlatmasında bir usulsüzlük bulunmamaktadır. Bu nedenle, alacaklı vekilinin borçlunun yetki itirazının kaldırılmasına yönelik isteminin kabulü gerekirken yazılı gerekçe ile reddi isabetsiz olduğu gibi kabule göre de; itirazın kaldırılmasının reddi ile yetinilmesi gerekirken ödeme emrinin iptaline karar verilmesi de doğru görülmemiştir.

Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kanunun müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Takip dayanağı faturalardaki malların teslim edilmediği yolunda borçlunun bir itirazı bulunmadığına göre, BK.nun 73. maddesi gereğince alacaklının ikamet yerindeki icra dairesinde takibini başlatmasında bir usulsüzlük bulunmamaktadır. Bu nedenle, alacaklı vekilinin borçlunun yetki itirazının kaldırılmasına yönelik isteminin kabulü gerekirken yazılı gerekçe ile reddi isabetsiz olduğu gibi kabule göre de; itirazın kaldırılmasının reddi ile yetinilmesi gerekirken ödeme emrinin iptaline karar verilmesi de doğru görülmemiştir.

Sonuç: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK. nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 27.03.2007 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

**peki bu karar da neyin nesi? ben de sizin gibi itirazın iptali yoluna başvuracakken böyle bi kararla karşılaştım özellikle bi kaç kez baktım ama takip dayanağı faturalar diye yazmakta... yorumlarınızı bekliyorum