Mesajı Okuyun
Old 17-01-2010, 20:13   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim,

Gecen hafta bir konusmada Avrupada yasayan Turk vatandastlarinin bir cogunun Turkiyede baslarindan gecen olaylari dinledim ve cok uzuldum cunku surekli olarak Turkiyede yasadiklari sikintilari gidermek icin hukukculara basvurduklarini ancak Avrupada yasadiklarindan oturu cok para istediklerini, islemlerinin takip edilmedigini ve genellikle islemlerinin sonucsuz kaldigini ogrendim.

Aslında oldukça doğru bir tespitte bulunmuşsunuz. Mesleğin ilk yıllarında, TC de mevcut sistemle olması gerekenin eleştirisini yapan her TC avukatı, en az bir kez "Ah Avrupa'da böyle mi!" cümlesini kurmuştur. Bu cümleyi kuran meslektaşların bir kısmıysa, yabancı bir müvekkil edindiğinde imgeleminde yarattığı ve abarttığı tabloyu gerçek varsayarak, yapılan işle ölçülemez yüksek ücret tekliflerinde bulunmuştur. Bu durumsa kimileri için doğalken, kimileri için açıkça fırsatçılık anlamına gelir.

Ancak yabancı bir müvekkil karşısında standart dışı taleplerde bulunan ofisler, ekseriyetle gelen müvekkilin ekonomik durumuna göre (ister TC vatandaşı olsun, ister yabancı) ücret belirleyen ofislerdir. Çünkü bugün TC avukatları için belirlenip standart hale getirilen tarifeler de, bence, azımsanamayacak denli iyi, yeterli ve bir vekilden diğer vekile değişiklik göstermemesi gereken tarifelerdir.

Saygılarımla.