Mesajı Okuyun
Old 18-12-2007, 11:11   #113
Av. Hatun Olguner

Saim Bey ;

Sorularıma özellikle dikkat çektiğim halde yanıt alamadım,biz sizinle aynı fikirdeyiz : Eşcinseller tabii ki insandır ve tüm haklardan,sosyal,kültürel kimliklerini geliştirme haklarından faydalanmaları insani ihtiyaçları ve haklarıdır. Ama bu haklarını toplumun diğer bireyleri ile birlikte ve eşit şartlarda kullanma imkanları vardır,bu konuda hiçbir engelleri yoktur.Engellerle karşılaştıkları takdirde yasal yollarla haklarını arayabilirler,biz de bu kapsamda yanlarında oluruz;

Ancak diyorum ki, genel olarak bu haklarını hukuk düzeninde ve toplumsal yaşamda kullanma imkanları zaten varken ; cinsel kimliklerini açığa çıkararak ve vurgulayarak,böylece özel hayatın gizliliği ilkesini hem kendileri açısından,hem de onların bu kimliklerini bilmeme hakkına sahip toplumun diğer bireyleri açısından ortaya koyan bir dernek çatısı ortaya koymaları "özel hayatın gizliliğini" ihlal değil midir ve cinsel ayrımcılığı reddeden tezleri ile çelişmememekte midir ?

İkinci olarak,eşcinsellerin dernek kurmaları ahlaka aykırı değildir,çünkü eşcinsellik,insanın sahip olduğu doğal ve sosyal kimlik unsurlarının hiçbiri nedeniyle ahlaksızlıkla suçlanamayacağı gerçeği karşısında ahlaksızlık değildir. Ancak eşcinsellerin dernek kurarak toplumsal hayata cinsel kimliklerini vurgulayarak katılma iddiaları ve istekleri,dernekleşme gayretleri,ahlaka değil ama; dernek faaliyetleri kapsamında sizin çocuğunuz için duyduğunuz kaygıya benzer kaygıların toplum açısından korunmaya değer kamusal çıkarlar,hukuk düzeninin korumak amacında olduğu toplum düzeni,sağlığı,esenliği,çocukların korunma ve gözetilme gerekliliği v.b. kavramlar toplamı itibariyle hukuk düzenine ve hukukun korumaya çalıştığı ahlak dışı diğer kavramlara aykırıdır. Yani ahlaka değil,kamu düzenine,çıkarlarına ve hukukua aykırılık vardır. Derneğin bu kavramlara zarar verebilecek ciddi ve yakın tehlikelere açık olması da,mahkemenin değerlendirmesinde nazara alınan hukuki bir bakıştır diyorum. Mahkeme benim ve sizin gibi,çocukları,toplumu olası tehlikelerden korumak için hukuk adına karar verme şeklinde "uygar"bir işlem yapmaya çalışmıştır.