Mesajı Okuyun
Old 17-12-2007, 14:35   #97
Av. Hatun Olguner

Ferda Hanım;

Gerçekten çok samimi soruyorum,ben sorumda samimiyim. Sizin verdiğiniz genel ideal tarifin yanında,somut tavrınızı merak ettiğim için soruyorum,içten ve yalın duygularda bu konu etrafında sizinle buluşmak için.Genel tarifin aynı zamanda yalın duygularınızı tarif etmesi de mümkün,öyle ise,istediğim sadece bunu net olarak ve "ben öyle tavır gösterirdim" şeklindeki cevabınız. Samimiyetsizlikle suçladığımı kabul etmiyorum,ama sizin vereceğiniz net cevabı merak ettiğim için,bu cevaplar "olması gereken hukuk" dışında,varolan hukukla ve varolan şartlarla ilgili bir tartışmanın,mesela Ağır Ceza Mh. nin,mevcut şartlara göre verdiği kararın toplam cevaplarda kamunun düşüncesi olarak karşılık bulup bulmadığını ortaya koyacağı için soruyorum. Mahkemeler,ideal hukuk ölçülerine göre değil,mevcut hukuk kurallarına,düzenine ve fiili şartlara,ülke sosyal gerçeklerine göre karar verirler.Mahkeme ülke gerçeklerine ve şartlarına,kamu çıkarlarına uygun ve doğru karar vermiş midir? Bu sorunun cevabını uygar bir tartışma çizgisinde,pehlivan güreşi edasında olmayarak,düşüncelerimi,ortaya koyarak aramak istedim. Suçlama ve heyecan tonu eklemek istemediğimi ve beklemediğimi açıklarım.