Mesajý Okuyun
Old 15-10-2009, 16:24   #2
Academic

Varsayýlan

Alýntý:

Ö
ðrenci Deðiþimi : Öðrenci deðiþimi esaslarý

Alýntý:

MADDE 9 –

(1) Farabi Deðiþim Programý kapsamýnda öðrenci deðiþimine yükseköðretim kurumlarýnda
kay
ýtlý öðrenciler katýlabilir. Deðiþim, yükseköðretim kurumunda kayýtlý öðrencinin öðreniminin bir bölümünü Farabi Deðiþim Programý Protokolü uyarýnca baþka bir yükseköðretim kurumunda sürdürmesini içerir. Öðrenci deðiþimi süresi, en az bir en fazla iki yarýyýlý kapsar.
(2) Ön lisans ve lisans programlar
ýnýn hazýrlýk ve birinci sýnýfýnda okuyan öðrenciler, Farabi Deðiþim Programýndan yararlanamaz. Yüksek lisans ve doktora öðrencileri, hazýrlýk ve bilimsel hazýrlýk dönemleri ile esas eðitime baþladýklarý ilk yarýyýl için bu programdan yararlanamazlar.
(3) Ö
ðrencilerin, ortak bir kredi sistemi çerçevesinde belirlenen kredilere dayalý ders yükleri, kayýtlý olduklarý yüksekö ðretim kurumlarýnda ayný yarýyýlda almalarý gereken ders yükünden daha az olamaz. Deðiþimde ders sayýsý deðil, derslerin kredileri dikkate alýnýr. Yükseköðretim kurumlarýnýn imzaladýklarý protokolde mutabýk kalýnmasý þartýyla, öðrenci deðiþiminde ulusal kredilendirme sistemi yanýnda AKTS kredilendirme sistemi de esas alýnabilir.

(4)
Ýlgili bölüm sorumlularý, öðrencilerin kendi yükseköðretim kurumlarýnda aldýklarý veya alacaklarý dersler nedeniyle ortaya çýkabilecek ders tekrarlarýnýn önlenmesi, deðiþim döneminde kendi kurumlarýnda alacaklarý derslerle gidecekleri kurumda alacaklarý derslerin eþleþtirilmesi konularý ile öðrencilerin deðiþim süresince kredi, ders, dönem veya yýl kaybýna uðramamasý için gerekli tedbirleri alýr. Bu amaçla kredilerin tamamlanmasýnda ders tekrarlarýnýn önlenmesi amacýyla, gidilen yükseköðretim kurumunun alt ve üst sýnýflarýndan da dersler seçilebilir. Deðiþim Programý Protokolünde derslerin kredileri ile derslerin hangi derslere denk sayýlacaðý önceden belirlenir. Denklikler, ilgili akademik birimin yönetim kurulu tarafýndan onaylanýr. Deðiþim Programýndan yararlanan öðrencilerin baþarýlý olduklarý dersler, kayýtlý olduklarý yükseköðretim kurumlarýnýn ders çizelgelerinde (transkript) yazýlý olarak belirtilir.

Daha fazlasý: