Mesajı Okuyun
Old 11-07-2017, 12:31   #2
Yücel Kocabaş

Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliğinin 6.maddesine göre;baronun avukat görevlendirmesi yapmadan önce adli yardım (adli müzaharet) konusunu çözümlemesi, adli müzaharet talebi kabul edilmez ise giderlerin baro adli yardım fonundan karşılayıp karşılanmayacağı konusunda bir karar vermesi gerekirdi.Olayda eğer baro bu işlemleri yapmamış ise, avukatın bu işlemleri tamamlaması bana göre yönetmeliğin özüne uygun düşer.Bunun için ;

1.) Yargılama giderlerini karşılayamayacaklar için HMK 334 ve dev. maddeleri gereğince adli yardım (adli müzaheret) talebinde görevlendirilen avukat bulunulur.Bu talep kabul edilirse yargılama giderleri devletçe ödenir.Bunun için mahkemeye adli yardım talep eden bir dilekçe verilmesi ve esas hakkındaki dilekçeye de "Adli Yardım Taleplidir" şeklinde bir açıklama konulması uygun olur.

2.) Bu talebin reddi halinde ;gerekli giderlerin ilgili kişi tarafından karşılanması gerekir.Yükümlülükten kaçınırsa avukatın görevi sona erer keyfiyeti Adli Yardım Bürosuna veya Temsilcisine bildirir.

3.) Ancak, yargılama giderlerinin karşılanamayacağının açıkça anlaşılması ve adli yardım talebinde bulunanın haklılığı açısından kesin veya kuvvetli bir kanı oluşması halinde, adli yardım bürosunun veya adli yardım temsilcisinin önerisi üzerine baro yönetim kurulu kararıyla adli yardım fonundan karşılanır. Böyle bir durum oluşursa avukat görüş ve önerisini Adli Yardım Bürosuna veya Temsilcisine bildirmelidir. Diye düşünüyorum.