Mesajı Okuyun
Old 30-01-2008, 19:07   #50
Av. Rak

Varsayılan Avukatın görevi

Bir avukatın görevi adaleti sağlamak değil , müvekkilinin hukuki menfaatini korumaktır. Elbette bunun belirli kuralları vardır. Bir işte müvekkilden beklediğim tek şey ( ücret dışında ) bana karşı dürüst olmasıdır. Bir ceza davasında müvekkilime nasıl ifade vermesi gerekeceğini elbette söyleyeceğim. Fail bile olsa iddia makamı ispatlayamadı diye itiraf edecek değil ya. Susma hakkının anlamını bilmeyen bir sanığa , lehine olacaksa bunu telkin etmenin nesi kötü. Madem nasıl ifade vermesi gerektiği konusunda yardım etmeyeceğiz. O zaman neden müvekkille izole bir ortamda görüşüyoruz. Sanık bana karşı dürüst olsun , isterse müebbetlik olsun. Beraat etme ihtimali varsa zorlarım. İddia makamı adam gibi çalışsın. Hukuk davalarında da herkes kendi delilini sunar. Müvekkil haksız bile olsa ispat şartlarıyla , veya usul kurallarıyla lehe karar çıkarabileceksem onu da zorlarım. Adalete yardımcı olmak için aleyhe delil mi sunacağım. Adı üstende . Biz vekiliz. Müvekkil adına hareket ederiz. Tabii herşey kural dahilinde. Tanıkları etkilemek , bilirkişileri yönlendirmek , dosyalardan evrak yürütmek , Yargıtay'da tanıdığı olmak , cezaevine madde sokmak , nasıl suç işleyebileceği konusunda yol göstermek elbette yanlış ve suçtur ama bunları yapan da var. Üstelik birilerinin gözünde iyi avukat oluyorlar.