Mesajı Okuyun
Old 19-10-2009, 10:18   #7
mubah

Sayın meslektaşlarım ,Yasadan kaynaklanan zorunluluklar konusunda bir ihtilafımız yok.Ancak Sn.Aladağ 'ın da ifade ettiği 3.maddenin d bendinde Avukatın etik değeri ,dünya görüşü bir davanın alınıp alınmamasını doğrudan etkilemektedir. doğruluk görecelidir.Çokca eleştirdiğimiz hukuk sistemi ve uygulamaları içinde kendi doğrumuzu kendi inandığımız adalet sistemini uygulamak herkesin temennisi.Avukatın vicdanı meselesi bizi sokrata,eflatuna ,dini değerlere ,törelere ,geleneksel değerlere kadar götürür.Avukat insan olduğuna göre vicdanı vardır.Bunun ölçütüde kendi inandığı değerlerden kaynaklanmaktadır.Rahatsızlık duyduğu bir davayı almamakta serbesttir.Sn. Konyalı ben sadece forumu açana başka bir örnek verdim.avukatlık mesleği tabiki de profesyönel bir şekilde yapılmadır.Benim kabul etmediğim ,(avukat her davayı alır,Bunun vicdanla alakası yoktur.)düşüncesi.Avukatlığı tamamen ticari bir iş gibi görüp ticarette(iş hayatında ) vicdan olmaz dolayısıyla avukatta da vicdan olmaz düşüncesi bizim meslekle bağdaşmamaktadır.bence bu düşünce bu forumlarda sıkça hayıflandığımız toplum nezdinde saygınlığımız neden azalmakta? sorusunun da yanıtlarından biridir.Bizim mesleğimiz insanlarla ve yaşadığımız toplumun değerleriyle doğrudan ilgilidir. Saygılarımla ,