Mesajı Okuyun
Old 11-09-2009, 13:29   #12
Adalet34

Birliğine teslim olurken yazılı emir imzalatmışlar. İçeriğini okumasına fırsat vermemişler ancak öyle bir şey imzalattıklarına göre mutlaka yazıyordur diyor.

Ancak kesinlikle içki içmediğini söylüyor. Raporda şöyle yazıyormuş. Ağızda alkol kokusu, çizgi ve burun testi pozitif "buradaki pozitifin ne anlama geldiği hakkında bir fikrimiz yok", bilinç yerinde şuur açık, tansiyon 12-8 normal, nabız normal. Raporda ağızda alkol kokusu var yazdığı ve alkol içmediği için raporun altını imzalamamış. Eğer içki içmiş olsaydı ve kesinlikle bu ispatlanmış olsaydı zaten yapacak bir şey olmazdı. Ancak içmemiş ve rapor bu şekilde yazılmış.

Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi diğer arkadaşının da alkolün temininde ve saklanmasında onun herhangi bir ilgisi yoktur ve içki de içmemiştir diye beyanı var. Bizim tereddütümüz, askeri mahkeme ya da disiplin mahkemesi bu bilgileri nasıl değerlendirecek. Bence şayet raporu kabul etmiyor ve imzalamıyorsa hastaneye gönderip orada testler yapılarak bir rapor düzenlenmeliydi. Ağız koklamayla bir insana ceza verilebilir mi yeterli bir delil teşkil eder mi bilemiyorum. Şüpheden sanık yararlanır ilkesini düşündüğüm zaman tam olarak ispatlanamayan bir durum için askeri mahkeme ya da disiplin mahkemesi ceza vermemeli diye yorumluyorum. Kaldıki eğer hastanede test yapılmış olsaydı zaten alkol almadığı açık şekilde ortaya çıkacaktı. Hastane raporu aleyhe değil lehe olacaktı. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum bu konuda...