Mesajı Okuyun
Old 16-01-2012, 18:53   #6
Ahmet Ömer KİBAR

Önemli

Sayın Hulisi Bey ;
Yeni bir üye olarak Değerli Meslektaşlarımıza uzmanlık alanım olmayan aşağıda arz ettiğim hususlarda değerli görüşlerinizi bekliyor,iyi çalışmalar diliyorum.Saygılarımla..

HÜKÜM ÖZETİ İİK m.28 ŞERHİ işlemsiz bırakılmıştır.Mülkiyet Hakkı korumasız bırakılmıştır.

Çok ilginç hukuk dışı işlem ve eylemler zinciriyle karşılaştığımızdan engin tecrübelerinizden izninizle yararlanmak istiyoruz.

Olayın Özü ; Tapu İptali ve Tescil davasına konu taşınmazla ilgili, İdari ve Adli Yargıda kazanılan Mahkeme Kararları uyarınca (4 adet) HÜKÜM ÖZETİ İİK m.28 ŞERHİ işlemsiz bırakılmıştır.

Şöyle ki; 8 yıl süresince yargılamayı yapan Sayın Hakim, her nasılsa 4 adet hüküm özetini TAPUYA YAZMASINA RAĞMEN GÖNDERMİYOR.

Müvekkilin O tarihteki avukatı da , mahkemeye şerhin yazılmasını talep ettiği halde bu yazıları tapuya götürmüyor.

Bu suretle, lehine karar verilen müvekkilin Mülkiyet Hakkı İşlemsiz bırakılıyor.

Mülkiyet Hakkının Kazanıldığına dair “ KARARIN VARLIĞININ ” dahi tapuya şerh edilmediği sabittir!

Tapu Müdürlüğünce cevabi yazıda bu durum teyit edilmiştir.

Mahkeme kararlarının uygulaması ve denetlenmesinden kaynaklı zararlandırıcı eylemin başlangıç noktası, esası ve özü budur . Zarar, doğuşundan itibaren bugüne kadar devam etmektedir.
Bu şerhi tapuya işletmek için başvurduğumuzda "Yazıları Mahkemenin göndermesi halinde gereğinin yapılacağını " bildirmiştir.
Sayın Mahkeme de bu talimatı halen tapuya göndermemekte ısrarlı diye düşünüyorum.

Sayın Meslektaşlarımızın engin tecrübelerine durumu arz ediyorum. Umarım ki bizlere bir çıkış yolu gösterirsiniz. İlgi kişilere şimdiden cevapları için teşekkür ederiz.