Mesajı Okuyun
Old 21-06-2022, 16:13   #1
norrinradd

Varsayılan ÖSYM'ye karşı başvuru/ tam yargı davası ACİL yardımlarınızı bekliyorum

Herkese merhaba meslektaşlarım. Bir müvekkilim sınava başvurmak için ÖSYM'nin internet sitesinden ödeme yapıyor ancak ödemesi gerçekleşmiyor. Ardından reşit olmayan müvekkilim ÖSYM'ye yazılı dilekçe yazarak "Sitenizde ödeme yapılmadığını görüyorum, sınav giriş hakkı kaybolmuştur, bankadan kimse bize yardımcı olmadı bize yardımcı olur musunuz?" şeklinde bir dilekçe yazıyor 25/03/2022'de. Akabinde ÖSYM'de 06/04/2022 tarihinde "kredi kartınızın online işlem yapma yetkisi olmaması sebebiyle banka tarafından reddedildiği ve başvuru ücretinizin ödenmediği tespit edilmiştir" şeklinde cevap müvekkil 11/04/2022'de tebliğ ediliyor. Akabinde banka tarafından 12/06/2022'de verilen cevapta ise: "işlem sırasında internet işlem yapma yetkisi açık olan kartınızdan ÖSYM tarafından işlemin neden tamamlanmadığı anlaşılamamıştır." şeklinde cevap gelmiştir. Bu cevabın üzerine müvekkil hatanın ÖSYM'de olduğunu anlamıştır.

Şimdi idare mahkemesinde tam yargı davası açmayı planlıyorum ancak süreler konusunda biraz sıkıntım var. İYUK m. 20/B: "Millî Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî ve ortak sınavlar, bu sınavlara ilişkin iş ve işlemler ile sınav sonuçları hakkında açılan davalara ilişkin yargılama usulünde:
a) Dava açma süresi on gündür.
" demektedir.
İYUK m.13'te de: "İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka süretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilmesini istemeleri gereklidir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında otuz gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren, dava süresi içinde dava açılabilir." denmektedir.

Reşit olmayan müvekkilim 25/03/2022 tarihinde vermiş olduğu dilekçeye istinaden ösymnin 06/04/2022 tarihli cevabı yazısnın tebliğinden itibaren mi dava açmam gerekiyor yoksa bu yazı cevabı açık değil ve 25/03/2022 tarihli talebimiz de açık değil diye yeniden idareye başvuru mu yapmam gerekiyor? Süre 10 gün mü bir de? Biraz kafam karıştığı için sormak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?