Mesajı Okuyun
Old 11-01-2012, 15:48   #367
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın janveljan

1.Manevi tazminatın belirlenmesi, “karşı taraftan” …“Gelen bilgi ve belgeler”le… Belirlenemez…

2.“Gelen bilgi ve belgeler” ancak talep edilen tazminatın aynen veya daha azını kabule olanak sağlar…

3.Tamamı istenecekse...!?

Saygılarımla

Üstat sizinle anlaşamadığımız nokta şu;

Gelen bilgi ve belgeler hakim açısından takdir edip hükmedeceği tazminat miktarını belirlemesine yardım edebileceği gibi,

Davacı açısından da somut olayda talep etmesi gereken manevi tazminat miktarının belirlemesine de yardımcı olur.

En azından ben bir manevi tazminat davacısı olsaydım , dosyaya giren her bilgi ve belge talep etmem gereken tazminat miktarını belirmeme yardımcı olurdu.Belki talebimi artırırdım belki de ,dava dilekçesinde talep ettiğim miktarda çuvallamışım daha az talep etmeliymişim derdim.Manevi tazminatın miktarının belirlenmesinde ki amiller salt içsel amiller değildir.

Sonuç itibariyle dava safahatında toplanan bilgi ve belgeler davacı olarak alacak miktarının belirlenmesinde az yada çok bana yol gösterir.

Bir an için somut olayda bu bilgi ve belgelerin bana hiç faydası olmadığını düşünelim.Bu durum Kanunun bu dava için aradığı şartları (belirtmeliyim ki şarttan benim anladığım 107/1 dir, 107/2 bana göre şart değildir)taşıyan bir davacı adayı olarak, benim belirsiz alacak davası açma hakkımın elimden alınması,hak arama özgürlüğümün kısıtlanması sonucunu doğurabilir mi ?