Mesajı Okuyun
Old 11-09-2008, 17:22   #23
mehmet yusuf

Alıntı:
Yazan Atahun
Aynen katılıyorum. Özellikle Sayın Ekşi' nin "boşanmaların genelde Ege ve İstanbul gibi yerleşim bölgelerinde daha fazla olduğu" tespiti de oldukça yerinde diye düşünüyorum. Sebebi de yine bahsedildiği gibi, bende kadınların özellikle iş hayatındaki aktif rolü, ekonomik bağımsızlıkları ve diğer bir ifade ile kendi ayaklarının üzerinde durmasına bağlıyorum. Ekonomik kaynakların büyük bir bölümünün erkek eğemenliğinde/tasarrufunda olması sebebi ile şehir hayatına entegre olamamış (ekonomik anlamda), iş hayatında varlığını gösterememiş ve hiç bir sosyal güvencesi olmayan kadın, doğal olarak erkeğe tabi kalmaktadır. Bu da beraberinde evliliği zorunlu sebeplerle devam ettirme anlamına gelir ki katılımcılar da bunu gayet güzel açıklamışlar.

Tabi, genleriyle oynanmış sebze ve meyvelerle beslenen insanoğlunun zamanla metabolizmasının bozulmuş olabileceği varsayımını katmazsak...

sayın atahunun dediklerine katılıyorum.gercekten de kadının maddi anlamda özgürlügünü kazanamamıs olması onu erkege baglamaktadır ve bazı şeyleri alttan almasına yol açabilmektedir..
bu da evliliği zorunlu kılmaktan başka seçenek de bırakmamaktadır..
tabi ki belirtmek gerekirse boşanmayı en fazla tetikleyen cevresel faktörler denilebilir..fakat daha derine inilip bakıldıgında şu cümle ön plana çıkmaktadır..
''ya elalem ne der''
işte bu cümlenin aile mensupları üzerindeki üstün etkisi bazı konularda daha net sonuçlar doğurmaya yetiyor...