Mesajı Okuyun
Old 04-07-2008, 09:15   #1
duyurucu1

Mutlu Bu gün keşfim var

30-BU GÜN KEŞFİM VAR

Bu gün keşfim var.Önceden müvekkili bilgilendirdim..Bu gün saat 9.00’da keşif mahallinde olmalarını sağladım.Tanıklar da var.Onlarda önceden iş yerlerinden izin aldılar.Belirlenen saatte keşif mahallinde bekliyorlar. Ben de başka mahkemelerdeki duruşmalarıma mazeret verdim Bizim karşı tarafımız da var.Muhtemelen onlarda bizim yaptığımız hazırlıkları yapmışlardır.

Mahkemenin bu günü akşama kadar keşfe ayrılmış.Ne kadar keşif varsa o kadar karşılıklı ki taraf vekilleri tanıkları hazırlıklarını yapmış,tanıklar da işyerlerinden izin almış önceden belirlenen yerlerde hakimi bekleyecekler.

Saat tam 9.00’da Kaleme daldım.”Bu gün keşfimiz vardı.Hazır mıyız?1dedim

Görevliler “Bu gün keşif yapılmayacak”dediler.

“Neden?”

“Hakim başka mahkemede hakim eksiği nedeniyle görevlendirildi.Başka Mahkemeye çıkacak.Bu nedenle kaşifler iptal edildi”

Kızar mısın kızmaz mısın?Ben kızdım.Bunla iki elleriyle bir bellerini doğrultamıyorlar.Doğru mahkeme hakiminin kapısına dayandım.Haki içerde duruşmaya çıkacağı için kahvesini içiyor enerji topluyordu.
“Hakim Bey “dedim.”Bizim bu gün keşfimiz var.Siz de başka mahkemeye çıkıyor muşsunuz?Bizde hazırlık yapmıştık.Ne olacak şimdi” gibilerinden güya hakimin başka mahkemeye çıkmasına tavır koyuyorum.

Hakim;

“Ne yapayım CMK’nın en kahraman bedava çalışan avukatı duyurucu1,Adalet Komisyonu başkanı görevlendirmiş.Neticede biz de emir kuluyuz.”

Ben;”Ama Sayın Hakim,beni müvekkile verdiğim sözler,tanıkların işyerlerinden keşif mahallinde hazır bulundurulmaları,iş gücü kaybi maddi masraflar,manevi açıdan saatlerce beklemeler..”diyecek oldum.

Bana “Takma kafanı ya gel benimle beraber bir kahve iç.Sana ikram edeyim,yada git Adalet Komisyonu Başkanı Hakim X ile görüş.Derdini ona anlat.”

Ben teşekkür ederek doğru Hakim X’in kapısını tıklattım ve içeri girdim.

Bir yığın dosya içerisinda kendisini zor fark ettim.Zaten o da benim gibi ufak tefek biri olduğu için zaöam zaman dosya ve evrakların içerisinde kaybolabili,yordu.

“Efendim benim keşfe gidecek hakimimi filanca mahkemede görevlendirmişsiniz.Oysa ben kendi hakimimi isterim.Gelsin keşfi yapsın.Beni de müvekkile karşı zorda kalmaktan ,sözünü tutmayan,yalancı avukat olmaktan kurtarsın”

“Ne yapayım kardeşim!.Ben ne yapayım.Ben hangi birine ulaşayımHakim izin alır.yerine hakim konacak.Mübaşir hastalanır yerine mübaşir konacak.Zabıt katibi hamile kalır.Aman zabit katibi.Ben bununla çalışmam iyisini gönder.Ben ne yapayım kardeşim.ben e yapayım.Sanki elimizde hakim var,zabıt katibi var,mübaşir varda vermedik mi?Senin hakimini, de keyfimizden Y mahkemesine görevlendirmedik herhalde.Y mahkemesi hakimi adli tatilde görevli.Onun iznini şimdi veriyoruz.O zamanda senim hakiminin işleri aksıyor.Senin anlayacağın adli tatil yine eskiden olduğu gibi oluyor.Temmuz –Ağustos ayında mahkemelerde hakim bulabilirsen hak getire.Sen de kalkmış,benim müvekkile karşı durumum ne olacak diyorsun.Bu kadar işimin arasında bir de seni mi düşüneceğim.Hem o cebindeki ne?Sigara mı?Ve bakim bir tane.Bir de ateş ver.Yak bakim şu sigaramı.Ohh.Be dünya varmış.Gece sigarayı bırakmıştım.Sabah erken geldim.Sabahtan beri odama girenlerin gömlek ceplerine bakıp duruyorum.Cebinde bir sigarası olan gelsede orucumu bozsam diye.Sen denk geldinçha ne diyordun sen bakim.?Hakim mi? Kolay kafanı takma.Müvekkiline durumu aynen açıkla.O da gitsin Durumu Adalet Bakanlığına iletsin.Çünkü onlar yürütme organına bizden daha kolay ve teklifsiz ulaşabilirler.Mahkemelere ihtiyacı olan personel verilsin.Boşta yedek hakim olsun.Ben de senin hakimini serbest bırakayım”

“Ben gülümsedim”

“Bak hakim lafını duyunca nasıl keyfin yerine geldi de gülüyorsun?”dedi.”Ha bu arada Türk Hukuk Sitesindekilere de söyle Temmuz –Ağustos aylarında adliyelerde boşuna hakim aranıp durmasınlar.İki ay bizden hizmet de beklemesinler”dedi.Kapıdan çıkarken baktım keyifle sigarasını tüttürüyordu.