Mesajı Okuyun
Old 08-04-2022, 19:37   #18
nahidelaw

Merhabalar sevgili meslektaşlarım. Yıllar sonra aynı konuyu tekrar gündeme getirme çabası içine girmek zorunda kalıyorum. 10 adet 22 ayar 17.5 Gr ağırlığında üçlü burma bileziğin aynen, mümkün değilse dava tarihindeki değeri olan 37.500 TL üzerinden nakden iadesine karar verdi yerel mahkeme ve ilgili karar istinaf incelemesi sonunda kesinleşti. Ben kararı icra takibine, sadece aynen iade açısından konu etmek istiyorum. Öyle ki dava tarihi itibariyle belirlenen rakam, aynen iade bedelinin şu an için 1/4 u civarında.
Aynen iade talebiyle açacağım icra takibinde, icra müdürlüğünün hükümde geçen miktarı kendiliğinden dikkate alma durumu var mıdır?

Hükümde geçen, aynen iade mümkün olmazsa kısmı, olayimizda geçerli değil zira yukarıda belirtilen özelliklerde bilezikler piyasada mevcut. Bir de yerel mahkeme aynen iade kararını, bileziklerin evlilik içerisinde erkek tarafindan satıldığını bilerek veriyor. Yani aynen iade, bizzat o bileziklerin değil, o ölçü ve ayardaki bileziklerin aynen iadesi şeklinde veriliyor. Yoksa satıldığı bilinen bilezikler için aynen ibaresini kullanması mümkün olmazdı. Demek ki ben bilezikleri aynen, icra takibine konu edildiği veya fiili ödeme tarihindeki rakam üzerinden talep edebilirim. Olmaz ise kısmı, piyasada belirtilen niteliklerde bilezik bulunmaz ise olarak yorumlanır bence. Yani işin özü, bileziklerin satıldığı bilindiği halde, aynen iadeye karar veren mahkeme bana bu hakkı tanıyor, hukumde geçen rakamı kabul etmek zorunda değilim. Sizce? Teşekkür ederim şimdiden.