Mesajı Okuyun
Old 07-08-2014, 13:05   #52
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan k.karatas
sayın üstadım ilk olarak size saygılarımı sunarım.

genç ve mesleğin başında, stajının son demine gelmiş bir meslektaşınız olarak söylemek isterim ki sizin 40 yıl evvel yanında stajınızı yaptığınız saygı değer zatlara şuan malesef pek rastlanmıyor. kendimi tenzi ederek konuşuyorum çünkü hali hazırda staj yaptığım ofisim stajyer avukatın ucuz işci gücü değil eğitilmesi, yol yordam ve hatta usul erkan öğretilmesi gereken bir meslektaş olduğunun farkında olan nadir ofislerden biridir.

ancak çevremden duyduğum ve gördüğüm üzere birçok arkadaşımın emek harcayarak çalıştıkları ofislerde sömürüldüklerine şahsen şahidim. stajyer avukat sadece icra dairesinde karar aldırmak için yahut ayak işlerini gördürmek için işe alınacak ucuz bir işçi değildir.

yanında stajyer çalıştıracak her meslektaşımdan ricam şudur ki; eğer stj. av.'ın mesleki gelişimine bir katkı sağlayacağınıza inancınız yok ise lütfen ofisinize stj. almayınız. mesleğimiz adına bu hususun çok önemli olduğu kanısındayım.

Her cümlesine katılıyorum. Birebir bunları yaşamış bir insanım. Eleman çalıştıracak gücü olmayan bürolar, amacı bir şeyleri uygulamada görmek olan stajyerleri ucuz iş gücü olarak görüyor. Bir katip daha neden alayım, bir stajyer alalım diyeni gördü bu gözlerim.

Sui misal, emsal teşkil etmez dense de, bu bahsedilenler ne yazık ki çok sık yaşanıyor.

İşin özünde kendimize ve mesleğe duyduğumuz saygı yatıyor. Empati de olması gerekiyor. "Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi, karşındakine yapmamalısın." öğüdünü şiar edinirsek sanıyorum tüm sorunlar çözüme kavuşacaktır.