Mesajı Okuyun
Old 10-02-2007, 21:41   #3
ilkgenc

Varsayılan çok haklısınız aslında ben kendimi tutuklatayım

Merhabalar.Yoğunluktan mesajlara bakamadım.İlgilenen olmuş diye sevindim ama hem de bir tıp mensubunun yanıtı beni tartışma açmak isterken taşıdığım endişeler konusunda haklı çıkardı.Ben başka bir şey soruyorum.Çözüm önerileri yerine başka yanıtlar buluyorum.Yeterince açık yazamadımmı acaba?

Sayın meslektaşım yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum(sağlık politikalarımız konusunda).

Sağlık ocağı dr yada sağlık müdürünü niye tutuklayalım anlamadım
hasta ilacı kullanmamak konusunda niye haklı onuda anlamadım.
Çünkü;
1) verem aşısı veremden korumuyor.Örneğin benim 2 aşım var ve veremle uğraşan bir hekim olarak verem oldum 6 ay tedavi gördüm.Aşının koruyuculuğu %20-80 arasında değişir diyor klasik bilgiler ve hastalarımın % 90 dan fazlasının aşısı var.Ayrıca benim bölgemde aşılama oranı hiç düşük değil.
2) hastaların sosyo konomik durumları konusunda tartışmayacağım haklısınız iş yok vs ama verem savaş derneğinin sosyal komitesi bu hastalara gıda kira yakıt vs yardım yapıyor.
3)ilacı reddetme gibi bir lüksü yok bulaşıcı, üstelik solunum yoluyla bulaşan korunma yolu olmayan bir hastalık herhangi bir ortamda her kese bulaştırabilir ki 6 ayın 2 ayı günde 12 ilaç kalan 4 ay 3 ilaç yutmanın ne demek olduğunu bilen verem olmuş ve bu ilaçları yutmuş bir insan olarak kimsenin başına gelsin istemem.
4) Türkiyede verem tedavisi son derece bilinçli ve bilimsel yapılıyor.Cumhuriyetin kuruluşundan beri hastalara güvence olsun olmasın ücretsiz ulaştırılıyor.Tüm tetkikleride ücrtsiz yapılıyor.
5)15 yıldır bu işi yapıyorum ve bazen gerçekten çözümsüz kalıyorum.Zaten hastayı tutuklatacağım filan da yok sadece bu işin yasal prosedürü nedir onun doğrusunu öğrenmeye çalışıyorum.Yada tartışmaya açalım istiyorum.Daha doğrusu istiyordum.