Mesajı Okuyun
Old 22-04-2012, 22:48   #3
Admin

Bu mesajların çoğunun SPAM amaçlı gönderildiğini, asıl amacın mesaj içindeki adrese tıklamanızı sağlamak olduğunu ve bunu sağlamak için de hertürlü yalanın ve kandırma yönteminin kullanıldığını belirtmek isterim.

Son dönemlerde bu mesajların ingilizce olanları daha "moda" ama demekki artık Türkçe olanları da gönderilmeye başlanmış.

Bu mesajlarda tıklamayı sağlamak için sıkça kullanılan "yalanlar" şunlar: (çoğuna ingilizce mesajlarda rastladım, ama Türkçeleri de çıkabilir, hazırlıklı olunuz)
  • Faturanız var
  • Hesabınıza para gönderildi
  • Uçak biletiniz kesildi, aşağıdaki adreste görebilirsiniz.
  • X işlemi yaptık, size ait değilse iptal etmek için bu adresi ziyaret ediniz.
  • Vergi borcunuz tesbit edildi
  • X Rezervasyonunuzu teyid ediniz
  • Biletinizin Check-in işlemi için tıklayınız
  • X sitesinde Y size kişisel bir özel mesaj gönderdi (X sitesine üye olmadığınızı varsayıyorum tabii)
  • X sitesinde Y şu profil resminizi beğendi
  • Kardeşimin bilgisayarında resminize rastladım sizi beğendim, benim profilimi şu sayfada görebilirsin.
  • X sitesinde ödemeniz iptal edildi.
  • Re: İstediğiniz ürünler
  • Ödemenizin faturasını görüntüleyin.
  • Siparişinizin teyidi
  • Havale bildirimi
vs.

Bu mesajların %99.9'u SPAMdır ve amaç sadece o linke tıklamanızı sağlamaktır. Tıklamanızı sağlamaktaki amaç da bazen o sitenin reklamını yapmak, bazen o link aracılığıyla bilgisayarınıza trojan/virüs vs. yüklemeyi denemek, bazen de tıklamanızla eposta adresinizi okuduğunuzu teyid edip, adresinizi yeni SPAM'lar için başkalarına pazarlamaktır.

Bu mesajlara aldırmayınız, tıklamayınız, okumayınız, siliniz..

Ayrıca bir an için gerçek bir şirketin size hatalı bir eposta fatura gönderdiğini varsaysak dahi, eposta ile elektronik fatura gönderiminin hukuki bir değeri olmadığını örneğin TK 21/2'deki içeriği kabul durumunun bu faturalara uygulanamayacağını, TK 21/3'deki doğrulama yazısı örneğinin ise EĞER doğrulanacak sözleşmenin kurulduğu ispat edilebilirse bir anlam taşıyacağını hatırlamak gerekir.