Mesajı Okuyun
Old 19-09-2016, 16:45   #26
i_okutgen

Alıntı:
Yazan Hukuka Saygı
Cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Soruyu sorduğum zamanda kanaatim şuydu. Ödeme emri usulsüz tebliğ edildiği için davam reddedilir diye düşünmüştüm.
Ama gelen cevaplar beni umutlandırdı. Çünkü icra mahkemesi, icra takibindeki ödeme emri tebligatının usulüne uygun olup olmadığını inceleyemez görüşü hakimdi.
Şimdiki kanaatim ise şudur. Ben aylarca uğraşıp kiracıyı bulmuştum, tebligat yapmıştım ve dava açmıştım. Buna karşılık kiracı ne icra dosyasına itiraz etti, ne davaladı takib etti, ne de duruşmalara geldi. (kiralanan yer dükkandır ve kiracı oraya uğramamaktadır. Ancak içinde eşyaları vardır. Ben kiracının kimliğini ve ev adresini güçlükle tespit ettim ve oraya icradan tebligat yaptım.)
Hal böyleyken ayrıca usulsüz tebligat hakkında itiraz ve şikayet etmeyen kiracının, tahliyesi için açtığımız davanın icra tebligatı yüzünden reddedilmesi çok adaletsiz olurdu. O nedenle ben olayı sıcağı sıcağına yaşayan biri olarak, icra mahkemesinin, icra tebligatını inceleyememesinin adalete daha yakın oludğuna inanıyorum.

Merhabalar, öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Sorduğunuz soruya benzer bir durum ile karşı karşıyayım. Üzerinden uzun zaman geçmiş ama mahkemenin kararını bizlerle paylaşırmısınız?