Mesajı Okuyun
Old 28-04-2014, 08:45   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Öncelikler tüm mesleştaşlarıma teşekkür ediyorum.Müvekkilim 16 yaşında erkek.yaşları 8 ile 10 yaşındaki iki kız cocuğu ile gün boyu gezerler akabinde boş bir insaata giderler.Bir gece orda kalırlar ertesi gün akşamı ayrılırlar.tabi aile geceden merak eder ve polise başvurur.İfadeleri alınan kız cocukları şikayetçi olur.Müvekkilim tutuklu salı duruşması var.kız cocuklarının ailesi müvekkilin babasından 10 bın tl karşılığı şikayetten vazgecebileceklerini söylüo.Olayımız şikayete bağlı olmadığından parayı verdirmedim.müvekkilimin minumum ve maksimum alacağı ceza ne kadardır.İzlemem gereken veya cezayı hafifletecek unsurlar hakkında yardımlarınızı beklıyorum.şimdiden teşekkür ederim
Sayın ozanaakyuz;

Sorunuzun yanıtını 5237 sayılı Ceza Kanunu'nun 'Çocukların Cinsel İstismarı' başlığı altında düzenlenen 103. maddesi vermektedir.

Cezanın alt sınırdan uygulanabileceği bir durum varsa kanaatime göre çocukların, "bize kötü hiçbir şey yapmadı, isteğimizle gittik ve sadece uyuduk" şeklindeki ya da benzeri söz konusu olmadığı anlaşılıyor.

Çocukların 15 yaşını tamamlamamış olmaları nedeniyle "biz merak ettik, kendimiz istedik" şeklindeki olası beyanları da malumunuz cezanın önüne geçmeyecektir.

Saygılarımla..