Mesajı Okuyun
Old 08-10-2008, 10:50   #13
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Memleketim olan Diyarbakır’ın Kulp ilçesine eşim ve iki çocuğumla 17 sene sonra “annemin ve babamın mezarlarını ziyaret ve akrabalarımın bayramını kutlamak üzere” Türk Hava Yollarının 29 Eylül 2008 tarihli, 19.15 saatli sefer sayısı ile gittim. Bayram sonrası olan 4 Ekim 2008 günü, saat: 09.50 uçağı ile Diyarbakır’dan İstanbul Atatürk Havalimanına gelmek amacıyla Türk Hava Yollarının TK0631 sayılı uçağına binmek üzere “kontuar” tabir edilen kapıdan ve X-Ray cihazından geçtim. Cebimdeki dolmakalemin sinyal vermesi üzerine kalem ile birlikte Hakimlik kimliğimi görevli polis memuruna ibraz ettim. Polis memuru kimliğimi iyice inceledikten sonra “her iki eliyle ceketimi ve bacaklarımı aramaya başladı.” Bende bunun üzerine “Sizlere Hakimlik kimliğimi ibraz ettim. Beni bu şekilde arayamazsınız, ayrıca gelişmiş arama cihazlarınızın da olması lazım. Ankara ve İstanbul Havalimanlarında üstüm aranmadığı gibi bu şekilde bir aramaya da ilk defa muhatap oluyorum” diyerek uçağa bindim. Akabinde Havalimanı güvenlik kontrol amirinin uçağa gelerek tüm yolcuların kontrolden geçmesini talep ettiğini ve bu konuda da kaptanla uzun süre konuştuklarını görünce kendiliğimden kalkarak kaptan kabinine gidip “Bu kadar yolcuyu mağdur etmeyin, buyurun iki kaptanın huzurunda üstümü istediğiniz şekilde arayın ve bu olayı bitirin” dediğimde “bizim sizi arama yetkimiz yok” dediler. Ben de “O halde uçakta arama yetkiniz yoksa, yerde bir Hakimi elle arama yetkisini nereden alıyorsunuz?” demem üzerine, ekmeğinden olacağını ve baskı altında bulunduğunu, uçağı boşaltacağını söyledi. Ben de her iki kaptana “Sizler bu konuşmalarıma lütfen şahit olun” dedim. Bu hususlar TK00631 sayılı uçağın iki kaptanına sorulabilir.

Tüm yolcularla birlikte ikinci defa X-Ray cihazından geçerek ve el detektörüyle aranarak uçağa geçtim. Bu sefer ki, görevlilerinin sayısı daha fazla olduğu gibi daha nezaketli ve yolcuların üstünü elle aramaksızın detektörü tutarak kontrol yapıldı ve bu ikinci uygulamaya teşekkür edip, uçağa bindik. Basında yazıldığı üzere uçak kaptanıyla aramızda herhangi bir tartışma olmamıştır. Tartışma kaptan ile Havalimanı güvenlik amiri arasında olmuştur.

Gazete haberine konu Hakim [İsim Kapatıldı- THS Yönetimi] olayın oluş şekline dair adalet.org daki açıklamasını alıntıladım ki , yorumlarımızı daha sağlıklı ve yerinde yapabilelim.