Mesajı Okuyun
Old 24-03-2008, 03:17   #216
elif ertok

Devlet üniversitesinde okuyorum ve okulu bitirmeye yaklaştığım,mesleğe alışmaya başladığım şu günlerde geriye dönüp baktığımda vakıf-devlet üniversitesi şeklinde şekilsel bir ayrımın yapılmasının kişinin meslek hayatı için çok önemi olmadığını düşünüyorum.
Mesleğin pratik kısmını gerçekleştirmeden önce teorik bilgileri edinmemiz elbette çok önemli ve mesleki başarının bir kısmını oluşturuyor bu nedenlede vakıf-devlet üniversitelerinde verilen eğitimin niteliği önemli.Ancak burada daha önemli olan bizlerin öğrenme azmi ,araştırma çabası, yüzümüze kapanan kapıları açma becerisi
Devlet üniversiteleri konforlu yapılar olamadı maalesef ancak kaloriferlerin ısıtamadığı fiziki koşulların tam olarak tesis edilemediği tarihi yapıların içinde zengin fikirlerin dile getirildiği pratik dersleri,
hocalarla ders sonrası yapılan sohbetler,
bilgisiyle adını duyurmuş hukuk doktrınıne büyük katkıları olmuş ülkedeki yasal düzenlemelerde komısyonlarda bulunmus bu komisyonlara baskanlık etmıs hocalarla konusma fırsatı bulmak,
altın değerindeki bilgileri edinme çabası ve edinilen bilginin hazzını yaşamak,
öğretim üyeleri-prof arasındaki derin saygı bağına şaşırmak,
tv kanallarında siyaset,hukuk alanlarında fikir beyan etmelerine alıştığımız başka yerde karşılaşamayacağınız proflerden konferans tadında dersler almak,
neyi amaçladığını bilen,amacına ulaşmak için önemli bir adımı geride bırakmış hukuk eğitimini alan öğrencilerle aynı sınıfta ders dinlemek,
pratik derslerde çeşitli fikirler ile düşüncelerinizi fikirlerinizi zenginleştirmek,
kısaca İstanbul Hukuk'ta okumak
Verilen hukuk eğitiminin niteliğine bakınca devlet üniversitelerinde özellikle isimleri öncelikle sayılan(Ankara,İstanbul,Marmara gibi)üniversitlerde eğitimi alma çabası taşıyan arkadaşların çokluğu ve öğretim kadrosunun kalitesi nedeniyle iyi bir hukuk eğitimi verilmektedir.
Hukuk fakültesinde verilen eğitimin niteliği liste halinde sayılan öğretim üyeleri isimlerinden çok daha fazlasıyla ölçülür.Mezunların mesleki başarılarına, aldıkları eğitimi kullanabilmelerine,mesleğe saygı duymayı öğrenmiş olmalarına,yolun başındayken adalet sistemini çözmüş gibi hareket etmemelerine bağlı olarak değerlendirme yapılabilir.
Bence aldığımız eğitimlerin önemi gözardı edilemez ancak kişisel özelliklerimiz ve çabamız her zaman daha belirleyici rol oynar ve diğerlerinden sıyrılmamızı sağlar.Bu nedenle devlet-vakıf üniversiteleri arasında eğitimi almasını bilen,öğrenme çabası olan,sosyal ilişkileri kuvvetli olan,yenilikleri takip edebilen ve uygulayan öğrenciler için çok büyük farklar yoktur.