Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 08:16   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
tekrar merabalar.
yazımda ifade ettiğim gibi davanın reddine karar verildi.bundan sonra karşı taraf itiraz için yargıtaya çıkacaklar.tedbir nafakamın devam edilmesine karar verildi.ben boşanma gerçekleşseydi nafaka alacaktım.ama gerçekleşmediği için tedbir nafakası devam ediyor.
sonuç olarak mahkeme davanın rddine karar verdi.
benim sizden öğrenmek istedğim
(1) üç yıl yada daha erken açılabilecek yine boşanma davasına katılmalımıyım ve avukat tutmalımıyım.
(2) eşler arasında birliktelik sağlanmadığında geriye dönük nafakamı alabilirmiyim.
ayrıca
(3) eşimin adına kayıtlı otomobiline rehin konuldu bundaki hakkımı almam içinde yeni bir dava dahamı açmalımıyım, yoksa başvurum yeterli olabilirmi?
son olarak
(4) evliliğimiz süresinde takılarımı vererek koperatife girdik bir daire yaptırdık.ancak tamamlanmadığından adına tapu yapılmadı.bunla iligili ne yapabilirim.

ilginizden ve cevaplarınızdan ötürü hepinize sonsuz şükranlarımı sunarım.

Sayın konuk,
1- Size karşı açılacak davada haklarınızın savunulması, haksız davanın reddi ya da haklarınızın alınarak davanın sonuçlandırılması ancak sizin davaya katılmanız ve hukuki yardım almanızla mümkün olacaktır. Bu nedenle size karşı açılacak davaları takipsiz bırakmadan ve hukukta sürelerin önemli olduğunu akıldan çıkarmadan, dava dilekçesi size tebliğ edilir edilmez bir avukata başvurmanızı öneririm.
2- Geriye doğru nafaka talep etmek mümkün değildir. Şu an redle sonuçlanan davadan tedbir nafakası almaktasınız. Bu davada verilen karar kesinleşince tedbir nafakası kesilecektir. Yeniden biraraya gelmez iseniz ve boşanmak istemiyorsanız, sadece nafaka talepli bir dava açabilirsiniz. Bu davada ayrı yaşamaya devam ettiğinizi ve bu durumun eşinizden kaynaklandığını kanıtlamalısınız.
3- Eşler arasındaki mal rejiminden kaynaklanan davalar (mal paylaşımı) ancak boşanma ya da bir başka mal rejimine geçme halinde mümkündür. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi bir avukattan doğrudan almalısınız.
4- Ziynet eşyaları kadının malı sayılır. Bunların iadesi için ayrı dava açabileceğiniz gibi, boşanma halinde katkı payı davasında da öne sürebilirsiniz. Henüz tapu alınmadığına göre, kooperatif üyeliğinin değeri üzerinden hesaplama yapılacaktır.