Mesajı Okuyun
Old 19-05-2008, 16:15   #5
BaharB

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim fakat tezat olan şu yanlış anlamışsam affola.dava sırasındaki iddiaların sonrasında tazminat yada cezai sorumluluk tasımadıgını söylerken,
bosanma davası sırasında ispat olmayacagını bile bile sadece incitmek ve küçük düşürmek psikolojik olarak yıpratmak adına atılmış bu iftiranın havada kalacagımı.yani insanlar bosanma davası sırasında sırf karsı tarafa daha cok acı cektirmek adına istediği iftirayı atabilirmi nede olsa sonunda ceza yada tazminat yok.neticede karsı taraf benim dahi hayretler içinde okudugum ayrıntı katılmış herhangi birinin dısardan okudugunda inanabilecegi turden iddilar yazmış.kaldıki hakim değil kendim bile bir an şüphede kaldım.aylarca psikolog görüşmesi gunlerce hastane tetkikleri sürdü ve sonuc olarak hiçbir ruhsal problemim olmadıgı gercegi belgelenmiş oldu.bütün bu yaşanan sürecte benim içimdeki hasar ve cocugumun bu konuda etkilenişi kanunu yönden hiç bir önem teşkil etmiyormu.
Sayın Katılımcı;
Kişisel yarar ile kamu yararı çatıştığında, tüm demokratik hukuk sistemleri kamu yararına üstünlük tanır ve kişisel yararı korumasız bırakır. Bu kural nedeniyle, sizdeki "hasar" maalesef (bunun benim kanaatim olduğunu, diğer meslektaşlarımın farklı bir bakış açısı getirebileceğini özellikle belirtmek isterim) hukuki karşılığını bulamayabilir.
Ancak olaya nesnel olarak baktığımızda, kamu yararına üstünlük tanınması nedeniyle, iddia ve savunma dokunulmazlığının olabildiğince kullanılmış olması sizin yaşadığınız olayda sizin kişisel yararınızı zedelemiş ve (sizce) haksız bir durum yaratmış olabilir. Fakat diğer yandan bu dokunulmazlık nedeniyle bir çok çocuk, mahkemelerin yaptığı sağlık araştırmaları sonucu ruhsal, psikiyatrik sorunları olan bir kişinin velayetine verilmemektedir. İste hukuk düzeni bu iki seçenek arasından tercih yapmakta ve ikinci durumu korumaya çalışmaktadır.
Ancak hiç bir "hakkın kötüye kullanılmasını" kanunun korumayacağını da belirtmem gerekir. Bu nedenle başınızdan geçen olayın, dosyanızı tüm detayıyla incelemesi mümkün olan bir avukat tarafından değerlendirilmesini tavsiye edebilirim. Maddi imkanlarınız uygun değilse, bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak size ücretsiz bir avukat sağlanmasını isteyebilirsiniz.
Saygılarımla...