Mesajı Okuyun
Old 21-09-2009, 11:16   #6
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan ezgicirak
Ben henüz 1. sınıf öğrencisiyim ve şimdiden başladım ingilizce kurslarına.Zaten orta seviye için diplomam vardı 4 ay gibi bir sürede bitireceğim tamamen.Seneye de erasmus programına katılmayı düşünüyorum ama yurt dışında bulunduğum süre içinde hukuk eğitimim açısından fayda yerine zarara uğrayacağımı söyleyenler oldu karar veremedim.Ben eğer yapabilirsem kesinlikle akademik kariyer istiyorum bu yüzden yukarıda belirttiğiniz gibi almanca ya da fransızca arasında kaldım ama benzer diller olduklarını biliyorum.Hangisi daha faydalı olur karasızım

Lisansüstü çalışmak için tercih etmeyi düşündüğün alanla alakalıdır. Misal; Anayasa, İdare Hukuku, vs. kürsüleri düşünüyorsan Fransızca; Medenî Hukuk, İcra-İflas Hukuku, vs. gibi alanları düşünüyorsan Almanca'nın daha faydalı olacağı yaygın kanaattir. Tabi dersen ki "yabancı dile yeteneğim var çabuk öğreniyorum" her ikisini de öğren, zararı gelmez. Ama unutulmaması gerekir ki bir dile tamamen hakim olabilmek de oldukça uzun bir zaman dilimine tekabül eder.