Mesajı Okuyun
Old 27-09-2007, 00:35   #28
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Bono-tanzim Tarihi İle Pul Basım Tarihinin Çelişmesi- Def'iler..

Olaya bir de şu açıdan bakalım:

Damga pulu damga vergisinin tahsil biçimlerinden birisidir. Eski yasaya göre senet tedavüle çıkarılırken bu damga vergisinin ödendiğini gösteren damga pulunun da senedin üzerinde olması gerekirdi. Bunun yapılmamış olmasının yaptırımı nedir?

Damga vergisinin cezalı olarak tahsili.

Diğer bir ifade ile

Bu gün icra dairesine bir bono götürdüm. İcra müdürü bunun damga pulunun olması gerektiğini vergi dairesine giderek damga verg
isini yatırmam gerektiğini aksi taktirde bonoyu işleme koyamayacağını söyledi. Ben de gittim vergi dairesine cezalı olarak damga vergisini yatırıp makbuzumu aldım. Bu senet (zamanaşımı tartışma dışı) senet nirteliğini kaybetti mi? tabiiki hayır. Vade ve düzenleme tarihi ne olursa olsun artık takibe konulacak bir kambiyo senedidir. Takibe konulmamasının nedeni de kambiyo senedi niteliğinde olmaması değil vergisinin ödenmemiş olmasıdır. Benzer bir hüküm harçlar yasasında da vardır. harç ödenmedi ise harç ödenene kadar devam eden işlemler yapılmaz.

Pulun sonraki tarihi taşıyor olması (yukarıdaki açıklamaları da bir yana bırakarak) senedin geçerliği veya anlaşmaya aykırı doldurulduğu şeklinde bir kanıya varmamıza neden teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Gerçekten de 10 yıl boyunca borcun ödeneceğini iyi niyrtlr beklemiş olabilirim. Senet de 10 yıl önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olabilir. Şimdi ben pulu bu gün yapıştırınca senet neden geçersiz olsun? Sadece damga vergisi zamanında ödenmediği için maliyeye cezalı tarhiyat hakkı verir.

Saygılar