Mesajı Okuyun
Old 28-01-2011, 17:29   #63
hukukcugokhanozkan

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Polemik olsun istemiyorum sayın meslektaşım ama, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu söz konusu kararının hiç bir yerinde " Islah ile dahi, davacı hukuki sebepleri değiştiremez." demediği gibi bu manada yorumlanacak bir ifadede de bulunmamaktadır. Siz bu kanıya nasıl vardınız açıkçası anlayamadım. İyi akşamlar, kolaylıklar.

Pardon hukuk dairesinin bozma kararı çelişkili olmuş.Daha uzun yazmıştım ancak attığımda siteden otomatik çıkmış olduğumu gördüm.Hgk ya gelirsek: Değiştirilen hukuki sebepler bir kere, bu da zaten davayı değiştirme yasağına tabi değil.Vakıalar olsa bile, daha önce de bahsettiğim gibi kendiliğinden araştırma ilkesinin uygulandığı davalarda, davayı taraflar ıslaha,karşı tarafın ya da mahkemenin kabulüne gerek olmaksızın değiştirebilirler,hakim de bütün incelemeleri resen yapmak zorundadır.Sadece kendisine sunulan delillerle bağlı değildir.Doğrusu da budur.Vakıaları değiştirmenin sınırı da hükmün kesinleşmesine kadar dürüstlük kuralı olacaktır kanaatimce.(Davayı uzatma maksadı,uzun zaman geçmesine rağmen mani olmaksızın eski vakıaların bildirilmemesi gibi)