Mesajı Okuyun
Old 09-01-2008, 12:15   #224
Av.Barış

Bende yeni başlayan Avukat olarak her Avukatın çektiği sıkıntıları çok iyi biliyorum.5560 sayılı yasa ile CMK 1993 yılındaki haline geri çekilmiş ve cmk avukatlığı fiilen sona erdiğini hepimiz biliyoruz.
Yeni başlayan bir Avukatın büro,sekreter,vergi,sigorta ve diğer masrafları bir araya getirdiğiniz zaman aylık harcaması asgari 500'ü buluyor.Bu masrafı geçen yıl bu yasa değişikliğinden önce aldığım görevlendirmelerle karşılayabiliyordum(Para yatmasada yatacağını bilmek yetiyor)Ama şimdi görevlendirmede artık gelmiyor.Gelmedği için masrafları karşılayamıyorum.19.12.2006 önceki alacaklar büro masraflarına gitmektedir.
SAyın Başbakanın ağustos 2006 da TBB başkanına ve bazı illerin baro başkanına vermiş olduğu söz de cmk sorununu çözeceğine dair söz verilmiş ve sayın başbakan bu sözü kendine has bir yöntemle çözmüş ve bu söz 5560 sayılı yasa ile tutulmuştur.Çözüm yolunu sayın başbakan sistemi sona erdirerek bulmuştur. Yani biz soruna çözüm bulmak yerine sorunu ortadan kaldırmayı tercih ediyoruz.Adil yargılanma hakkına sınır getiren bu yasa hiçbir hukuk mantığı ile bağdaşmamaktadır.
Mal müdürlükleri yönetmelik gereğince ödeme yapmak yerine "işimiz var" yetişemiyoruz diyorlar ve haklılarda.Adli evrakları kontrol etmek onların görevi değil.Çözüm tekrar ödemenin eski şekline çevrilerek TBB verilmesi.Yoksa bu evrak işlemleri uzadıkça uzar...