Mesajı Okuyun
Old 08-01-2008, 18:50   #222
avukat2007

Tartışmayı tekrar açmadan edemedim.
Kanun çıktı, CMK' da görevlendirilen tüm arkadaşlar 1 yılın sonunda mağduriyetler yaşadık... Ücretlerimizi aldık yada alamadık.
Biraz dramatik bir yazı olacak belki. Ama gerçekten çok sinirlendim ve tahammül sınırım gerçekten zorlanıyor artık...
Ben 8 ay önce büro açtım. Memur bir ailenin çocuğuyum. Avukatlık yapmama engel bir durum yok. Ama ne yazık ki fiiliyatta ben ve benim gibi arkadaşların avukatlık yapması imkansız gibi.
13.12.2007' de CMK evraklarımı Ankara Barosuna teslim ettim. Hala ödeme yapıldığını 1 hafta sonra hesabıma yatırılacağını söylediler. ancak, tabi ki iş baro ile bitmiyor. Evraklarımız toplanıp Adliye İdari Mali İşler Müdürlüğüne gidiyor ve baro devlet tarafından çok güvenilmeyecek ve şaibeli bir kurum olarak görülüyor olsa gerek ki, baro personelinin zaten kontrol ettiği evraklar bir de idari işler personeli tarafından tırnak içinde söylüyorum kontrol ediliyor.
Netice itibariyle, 3 haftanın sonunda CMK param hala yatmayınca, 31.12.2007' de gidip İdare İşler Müdürlüğüne sordum. Son gelen evrakları yetiştiremediklerini söylediler. Bütçenin yıl sonu itibariyle geri alındığını artık ödeme yapılmayacağını, marta kadar bütçeden ödenek gelmeyeceğini de eklediler.

CMK Avukatlığı uygulaması ile, devlet vatandaşlarına savunma hakkı sağlamaktadır. Bu ise adil yargılanma hakkına bağlı olarak, modern devletlerin ve Avrupa insan Hakları Sözleşmesi de dahil olmak üzere bir çok insan hakları sözleşmesinin temel prensibidir. Dolayısıyla, bizim devletimizin de iddia ettiği gibi, sosyal, insan haklarına saygılı bir hukuk devletinin en önemli prensiplerindendir. PEKİ DEVLET NASIL OLUP DA BÖYLE TEMEL BİR YAPIYI 3 AY BOYUNCA ÖDENEKSİZ BIRAKABİLMEKTE; Ödenek olduğunda dahi mağduriyeti giderecek bir yapılanma oluşturamadığından, ödeme yapamamaktadır.
CMK' ların düzenli ödenmemesi millet olarak üzerimize yerleşen "avukat önce çalışsın, para vermesek de olur,dava sonuçlanınca alır alacağını, zaten ne yaptı ki, " anlayışının, devlet zihniyetine de geçtiğinin en büyük kanıtı ne yazık ki.
Bence CMK ücretlerinin yıllardır sorun olmasının ve düzenli olarak
yatırılamamasının sebeplerinden biri de TBB ve Baroların genç avukatları yıldırmak ve meslekten uzaklaştırmak istemeleridir. Çünkü özellikle ben ve benim gibi mesleğe yeni başlamış, yeni büro açmış (yada SSK' lı olarak başka bir avukatın yanında çalışan) arkadaşlar için CMK geliri çok önemlidir. Bir çok giderimizi buradan gelecek düzenli parayla ödeyebiliriz. CMK ücretlerinin düzenli ödenmemesi demek benim gibi arkadaşların şartlarını gerçekten güçleştiriyor.

Neticede, İdari işlerdeki sevgili devlet memuru arkadaşım evrakları kontrol etmeyi yetiştiremediklerini söylerken gülümsüyordu.
Oysa o arkadaşın farkedemediği; o dosyanın içinde benim kira paramın, fatura giderlerimin ve bu ay kaydımı yaptıracağım Ankara Ünv. Bankacılık Ticaret Enstitüsü Hukuk İngilizcesi Programının ücretinin duruyor olduğu idi. Üstelik makbuzunu aralık ayında kestiğim ve alamadığım CMK ücretimin Vergisini Ocak ayında ödemek zorundayım.
Günümüzde avukat olmak için illa ki, zulalanmış paralarımızın olması yada Küçük burjuva tabakasından mı gelmemiz gerekmektedir. Şekli olarak böyle bir hüküm de yok. Ancak, ne yazık ki uygulama bizden bunu istiyor. Sanırım, emeğimizin karşılığını vaktinde alamadığımız sürece bu böyle olmaya devam edecek.
Yarın ayrıntılı bir dilekçe ile bu durumu Ankara Barosunun yetkili organlarına da bildireceğim. Ne kadar işe yarar bilmiyorum. Sistemdeki bu trajikomik keyfilik nereye kadar bilmiyorum. Ama meslek grubumuzu da biz yönlendiriyoruz neticede.
Saygılarımla