Mesajı Okuyun
Old 24-03-2012, 13:29   #13
Gemici

Dava açan kişi genel olarak haklı olduğuna inanır. Aynı genelleme davalı için de söz konusudur; Davalı, haklı olduğuna inanarak dava açan davacının haksızlığını ve kendi haklılığını kanıtlamak için kendisini mahkemede savunur. Bu durumda sübjektif olarak haklı olduğuna inanan iki taraf vardır. Haklı olduğunu savunan davacı ile haklı olduğunu savunan davalıdan hangisinin haklı olduğuna mahkeme karar verir.

Mahkemenin verdiği karar her zaman haklı veya haklıdan yana mıdır peki?
Cevap: hayır! Mahkemelerin verdikleri kararlar her zaman haklıdan yana olmuş olsa idiler, bir üst mahkemeye gerek kalmazdı.

Sayın GünHan,
sübjektif düşüncenizin haklı olduğunuz konusunda yoğunlaştığını düşünüyorum. Böyle olduğu için de 'Haksız bir dava açmalısınz.'ibaresini okuyunca sorunuzun ciddiye alınmadığını düşünerek sinirleniyorsunuz diye düşünüyorum.

İster ilk derece mahkemelerinin, isterse de yargıtayın karar verirken her şeyden önce yürürlükteki mevzuata dayanarak karar vermeleri gerekir; Böyle olunca da Sayın Av.Armağan Konyalı'nın ve Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın düşüncelerine katılıyorum. Çünkü yürürlükteki mevzuatın sizin sübjektif düşüncenize ters düşen bir düzenlemesi var.

Komşuluk Hakkı konusunda Stj. Av. Yaşar Sarı'nın THS Hukuki İncelemeler Kütüphanesi > Bilimsel İncelemeler Mülkiyet Hakkından Doğan Yetkilerin Komşu Lehine Sınırlandırılması başlıklı incelemesinin faydalı olacağını düşünüyorum. http://www.turkhukuksitesi.com/makale_495.htm

Saygılarımla